Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Krosna

Krosno jest miastem położonym w południowo – wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, ok. 60 km na południe od Rzeszowa. Ma blisko 50 tys. mieszkańców. Najbardziej znanym przedsiębiorstwem są Krośnieńskie Huty Szkła „Krosno”. Działają tu też firmy z branży energetycznej, budowlanej i motoryzacyjnej. Krosno jest również atrakcyjne turystycznie. W przeszłości nazywano je „małym Krakowem”. Przez Krosno przechodzi droga krajowa nr 28 Zator – Medyka (granica z Ukrainą), a nieopodal przebiega droga krajowa nr 9 Barwinek – Radom. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko Jasionka w Rzeszowie.

Podział administracyjny

Krosno jest podzielone na 6 dzielnic: Śródmieście, Zawodzie, Polanka, Suchodół, Krościenko Niżne, Białobrzegi i 6 osiedli: Tysiąclecia, Południe, Traugutta, Turaszówka, Stefana Grota – Roweckiego i ks. Bronisława Markiewicza.

Transport miejski

Po Krośnie można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na strefy: miejską i strefy podmiejskie ponumerowane od I do IV. Bilet jednorazowy, normalny w strefie miejskiej kosztuje ok. 2,4 – 2,9 zł. Linie miejskie oznaczone są literami, podmiejskie cyframi. Więcej informacji na temat taryf i rozkładów jazdy można znaleźć na stronie: www.ekrosno.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Krosno posiada dość bogatą ofertę połączeń autobusowych. Oprócz połączeń lokalnych dostępne są regularne kursy do Krakowa, Katowic, Gliwic, Cieszyna, Tarnowa, Częstochowy, Radomia, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Zakopanego i Kołobrzegu.

Znacznie szczuplejsza jest oferta połączeń kolejowych, które ograniczają się do lokalnych linii do Jasła i Zagórza.

Dworce kolejowy i autobusowy znajdują się tuż obok siebie, przy ul. Kolejowej. Można do nich bez problemu dotrzeć komunikacją miejską.

Zabytki i atrakcje

Krosno było w przeszłości nazywane „małym Krakowem”, ze względu na renesansowe Sukiennice, które bardzo przypominały krakowskie. Niestety ani Sukiennice, ani renesansowy Ratusz nie dotrwały do naszych czasów. Warto za to zobaczyć zabytkowe kamienice z podcieniami z okresu od XVI do XIX w. Atrakcją jest możliwość zwiedzenia huty szkła w czasie którego można zobaczyć cały proces produkcyjny. Interesującym obiektem jest dawna Fabryka Zegarów Wieżowych. Pochodzące z niej zegary były nagradzane na wystawach w Paryżu, Wiedniu, Lwowie i Poznaniu. Warto zajrzeć do muzeów: Podkarpackiego, Rzemiosła, Misyjnego i Motoryzacji. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół farny p.w. Świętej Trójcy, kościół św. Wojciecha, kościoły franciszkanów i kapucynów.

Wyznaczanie trasy