Mapa Dębicy
Dębica jest miastem położonym w południowo – wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, nad rzeką Wisłoką, ok. 45 km na zachód od Rzeszowa. Ma ok. 50 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Podkarpacia. Najbardziej znanymi przedsiębiorstwami są: fabryka opon Dębica S.A., Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” i fabryka rowerów produkująca m.in. rowery marki Romet. Przez Dębicę przechodzi droga krajowa nr 4 (w przyszłości autostrada A4) biegnąca do granicy z Ukrainą w Korczowej oraz droga wojewódzka nr 985 Dębica – Tarnobrzeg. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko Jasionka w Rzeszowie.
Podział administracyjny
Dębica jest podzielona na 11 osiedli: Centrum, Krakowska Północ, Krakowska Południe, Słoneczna, Rzeszowska, Świętosława, Pana Tadeusza, Kawęczyn, Mickiewicza, Kępa Wolica, Gawrzyłowa, Sienkiewicza.
Transport miejski
Po Dębicy można poruszać się autobusami. Obowiązuje podział na strefy: miejską – w granicach administracyjnych Dębicy i podmiejskie od I do III. Cena biletu jednorazowego, normalnego w strefie miejskiej to 2,3 – 2, 8 zł.
Dworce kolejowe i autobusowe
Dębica posiada dobre połączenia kolejowe z miastami Polski południowo – wschodniej: Rzeszowem, Przemyślem Zamościem, Krakowem, Tarnowem i Katowicami. Oferta połączeń autobusowych jest znacznie szczuplejsza. PKS Dębica obsługuje połączenia lokalne i kursy do Rzeszowa.
Dworce kolejowy i autobusowy znajdują się obok siebie, przy ul. Głowackiego i można do nich dotrzeć komunikacją miejską.
Zabytki i atrakcje
Dębica może się pochwalić przede wszystkim zabytkami sakralnymi. Należą do nich: kościół farny p.w. św. Jadwigi, kościół Miłosierdzia Bożego, cmentarz parafialny z kaplicami grobowymi Raczyńskich i Nagawieckich, Synagoga Nowomiejska i cmentarz żydowski.