Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Przemyśla

Informacje ogólne i położenie

Przemyśl to miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, nad Sanem. Zamieszkiwane jest przez ok. 65 tysięcy mieszkańców i podzielone na 21 osiedli. To ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i edukacyjny województwa, a także węzeł komunikacyjny regionu.

Podróż samochodem

Przez Przemyśl przebiegają dwie drogi krajowe – nr 28 – z Zatoru, przez Wadowice, Nowy Sącz, Gorlice, Biecz, Jasło, Krosno, Sanok, Przemyśl, do Medyki (przejście graniczne na Ukrainę) oraz droga krajowa nr 77 z Lipnika, przez Sandomierz, Gorzyce, Stalową Wolę, Leżajsk, Jarosław i przemyśl. Inne ważne trasy to drogi wojewódzkie nr 884 do Domaradza i nr 885 do Hermanowic.

W pobliżu miasta będzie przebiegać powstający odcinek autostrady A4, która połączy wschód z zachodem Polski. Przemyśl posiada obwodnicę, która pozwoliła na przeniesienie ruchu tranzytowego do Medyki poza centrum. Strefa płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00-17.00 oraz w soboty, w godzinach 8.00-14.00 (choć bywają ulice, gdzie przedział czasowy jest krótszy). Każda godzina postoju kosztuje 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy placu Legionów 1. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Bytom, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa czy Wrocław.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Czarnieckiego. Zatrzymują się na nim pojazdy do takich miast jak Gliwice, Jarosław, Kalisz, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Warszawa czy Zakopane.

Podróż samolotem

Lotnisko Rzeszów-Jasionka znajduje się ok. 80 kilometrów od Przemyśla. Obsługuje głównie połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia) oraz jedno lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewnia MZK Przemyśl, obsługujące także połączenia podmiejskie. Do dyspozycji pasażerów jest ok. 30 linii autobusowych. Bilet kosztuje 2,5-2,7 zł, godzinny – 3-3,2 zł. Przejazd autobusem poza granice administracyjne miasta – 3,7-3,9 zł (w tym przypadku bilet godzinny kosztuje 4,2-4,4 zł).

Atrakcje turystyczne

W Przemyślu warto zobaczyć Rynek z ciekawą zabudową, Zamek Kazimierzowski odbudowany w XVI wieku czy Pałac Lubomirskich. Jednym z najważniejszych zabytków jest Archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela z XVI wieku. W mieście znajdują się także inne zabytkowe zabudowania sakralne – kościoły katolickie, cerkwie prawosławne oraz zachowana Nowa Synagoga. Spośród instytucji kulturalnych warto wyróżnić Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Muzeum Archidiecezjalne.

Wyznaczanie trasy