Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Jarosławia

Informacje ogólne i położenie

Jarosław to miasto w województwie podkarpackim, położone na pograniczy Doliny Dolnego Sanu i Pogórza Rzeszowskiego, nad rzeką San. Zamieszkiwane przez ok. 39 tysięcy mieszkańców, podzielone na 9 dzielnic. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym i edukacyjnym.

Podróż samochodem

Przez Jarosław przebiega droga krajowa nr 4 na trasie Korczowa (granica z Ukrainą)-Tarnów. Dalej przechodzi w autostradę A4, która łączy wschód z zachodem Polski, do granicy z Niemcami w Jędrzychowicach. Część obwodnicy miasta stanowi droga krajowa nr 77 na trasie Lipnik-Przemyśl. Przez miasto przebiega również droga wojewódzka nr 880 z Jarosławia do Pruchnika.

W Starym Mieście wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00 oraz w soboty – 8.00-13.00. Każda pełna godzina postoju kosztuje 1-1,5 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy Placu Więźniów Oświęcimia. Kasy biletowe są czynne. Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Lwów, Opole, Poznań, Przemyśl, Rzeszów, Świnoujście czy Szczecin.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Słowackiego. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jelenia Góra, Kalisz, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Opole, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław, Zakopane czy Zamość.

Podróż samolotem

Lotnisko Rzeszów-Jasionka znajduje się ok. 50 kilometrów od Jarosław. Obsługuje głównie połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia) oraz jedno lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Transport autobusowy zapewnia MZK Jarosław, obsługujący 10 linii, w tym także podmiejskich. Bilet miejski kosztuje 2-2,2 zł, a cena podmiejskiego zależy od dystansu – 2,1-2,7 zł.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim Stare Miasto z charakterystyczną Bramą Krakowską, murami obronnymi i zabytkowymi kamienicami – w tym renesansowa kamienica Orsettich, w której mieści się muzeum miejskie. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi są Kolegiata Bożego Ciała z XVI wieku oraz Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z XVII wieku. Inne warte odwiedzenia miejsca to jarosławskie cerkwie, synagogi, cmentarz żydowski oraz parki miejskie.

Wyznaczanie trasy