Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tarnobrzegu

Tarnobrzeg jest miastem położonym w południowo – wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, nad rzeką Wisłą, tuż obok Sandomierza, ok. 75 km na północ od Rzeszowa. W przeszłości Tarnobrzeg był ośrodkiem wydobycia siarki. Na terenie dawnej kopalni znajduje się sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Tarnobrzeskie. Obecnie w Tarnobrzegu rozwija się przemysł chemiczny – funkcjonują tu Zakłady Chemiczne „Siarkopol”. Tarnobrzeg jest także ośrodkiem kultu religijnego – znajduje się tu sanktuarium Matki Boskiej Dzikowskiej (Tarnobrzeskiej). Przez Tarnobrzeg przebiega droga krajowa nr 9 oraz drogi wojewódzkie nr 723 i 871. Miasto jest również skomunikowane z autostradą A4. W planach jest budowa obwodnicy. Najbliższym portem lotniczym jest międzynarodowe lotnisko Jasionka koło Rzeszowa.

Podział administracyjny

Tarnobrzeg jest podzielony na osiedla, nazywane potocznie dzielnicami: Stare Miasto, Dzików, Miechocin, Mokrzyszów, Nagnajów, Ocice, Piastów, Przywiśle, Serbinów, Siarkowiec, Sielec, Sobów, Wielopole, Wielowieś, Zakrzów.

Transport miejski

Po Tarnobrzegu można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Linie oznaczone są literami lub cyframi. Cena biletu jednorazowego, normalnego wynosi 2,4 – 3 zł. Na linii Tarnobrzeg – Sandomierz cena biletu za przejazd pomiędzy tymi miastami wynosi 4 -5 zł, natomiast tylko w granicach Tarnobrzega lub Sandomierza 3 – 3,5 zł.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKP w Tarnobrzegu znajduje się przy ul. Dworcowej. Zatrzymują się przy nim autobusy komunikacji miejskiej. Jest to niewielki dworzec, przez który przebiega linia kolejowa Łódź Kaliska – Dębica. Od 2009 r. dostępny jest szybki pociąg do Rzeszowa.

Znacznie bogatsza jest siatka połączeń autobusowych. Dworzec PKS znajduje się przy ul. Mickiewicza 30. Można do niego dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej. Oferuje dobrze rozwiniętą siatkę połączeń lokalnych i do większych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Lublina, Katowic, Kielc, Stalowej Woli, Gdańska, Zakopanego, Radomia, Rzeszowa i Przemyśla. Poza PKS połączenia te obsługują również przewoźnicy prywatni.

Zabytki i atrakcje

Najważniejszym zabytkiem Tarnobrzegu jest neobarokowy Pałac Dzikowski – rezydencja rodziny Tarnowskich, miejsce wielu istotnych wydarzeń historycznych, jeden z pierwszych ośrodków kolekcjonerstwa i muzealnictwa w Polsce. Tutaj rozpoczął się kult cudownego obrazu Matki Boskiej Dzikowskiej umieszczonego w kaplicy zamkowej, a potem przeniesionego do kościoła dominikanów. Do wartych zobaczenia miejsc należą: Rynek, Pałac Szindlerów, synagoga, cmentarz żydowski, kaplica i klasztor dominikanek, kościół śś. Gertrudy i Michała, gotycki kościół św. Magdaleny i kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w którym przechowywane są relikwie świętych, m.in. Matki Teresy z Kalkuty, Ojca Pio i siostry Faustyny. Doskonałym miejscem aktywnego wypoczynku jest Jezioro Tarnobrzeskie z plażą i wypożyczalnią sprzętu wodnego.

Wyznaczanie trasy