Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mielca

Mielec jest miastem położonym w południowo – wschodniej części Polski, w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej. Ma ok. 60 tys. mieszkańców. Kojarzone jest przede wszystkim z przemysłem lotniczym – znajdują się tu Polskie Zakłady Lotnicze (PZL Mielec) produkujące samoloty i śmigłowce. W mieście istnieje również specjalna strefa ekonomiczna. W Mielcu krzyżują się drogi wojewódzkie nr 983 do Sadkowej Góry, 984 do Lisiej Góry i Radomyśla, 985 Dębica - Tarnobrzeg i 875 w kierunku Kolbuszowej i Leżajska.

Podział administracyjny

Mielec jest podzielony na 18 osiedli: Borek, Cyranka, Dziubków, Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Kopernika, Kościuszki, Kusocińskiego, Lotników, Mościska, Niepodległości, Rzochów, Smoczka, Smoczka I, Szafera, Wojsław, Wolności, Żeromskiego.

Transport miejski

Po Mielcu można przemieszczać się autobusami. Nie kursują autobusy nocne. Linie oznaczone są cyframi, literami lub cyfrą i literą. Obszar obsługiwany przez komunikację miejską dzieli się na 3 strefy: 0 – w granicach administracyjnych miasta Mielec, I i II – na terenie Gminy Mielec oraz III i IV na terenie gmin sąsiadujących: Przecław, Tuszów, Gawłuszowice. Cena biletu zależy od ilości przejechanych stref. Cena biletu jednorazowego, normalnego w Strefie 0 wynosi 2,6 – 3,1 zł, w strefie 0 do IV 3,5 – 4,2 zł. Aktualne informacje na temat cen i rozkładów jazdy można znaleźć na stronie: www.mks-mielec.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec Autobusowy w Mielcu znajduje się przy ul. Kazimierza Jagiellończyka 7, w nowoczesnym budynku oddanym do użytku w 2012 r. Można do niego dotrzeć autobusami miejskimi. Odjeżdżają z niego autobusy lokalne i dalekobieżne. Zatrzymują się tu również autobusy firmy Polbus obsługujące trasę Wrocław – Katowice – Kraków – Tarnów – Stalowa Wola. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie: www.veolia-transport.pl.

Dworzec PKP przy ul. Głowackiego 8 został w 2009 r. zamknięty dla ruchu pasażerskiego.

Zabytki i atrakcje

Jedną z najciekawszych atrakcji Mielca jest Sala Królewska, ozdobiona herbami wszystkich ziem i województw Polski, portretami 44 królów polskich oraz wizerunkami Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego. Sala znajduje się w auli Szkoły Muzycznej. Warto odwiedzić Pałac Oborskich, w którym znajduje się Muzeum Regionalne. Bardzo ciekawa jest tzw. Jardenówka czyli dom, w którym znajdował się niegdyś zakład fotograficzny rodziny Jadernych. W ciągu ponad 80 – letniego okresu działalności zakładu powstała jedyna  w swoim rodzaju kolekcja fotografii Mielca i okolic, udostępniona obecnie w formie wystawy. Najważniejszym zabytkiem sakralnym Mielca jest Bazylika Mniejsza p.w. św. Mateusza Apostoła, w której pochowani są założyciele miasta – rodzina Mieleckich herbu Gryf. W odległości ok. 15 km od Mielca, w Przecławiu, znajduje się renesansowy zamek Ligęzów.

Wyznaczanie trasy