Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sanoka

Informacje ogólne i położenie

Sanok to miasto w województwie podkarpackim, położone w Kotlinie Sanockiej, w dolinie rzeki San. Zamieszkiwane przez ok. 39,5 tys. ludzi, podzielone na 7 dzielnic. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i sportowym.

Podróż samochodem

Przez Sanok przebiega droga krajowa nr 28 na trasie Zator-Wadowice-Nowy Sącz-Gorlice-Biecz-Jasło-Krosno-Sanok-Przemyśl-Medyka (przejście graniczne na Ukrainę), a także droga krajowa nr 84 do Ustrzyk Dolnych oraz granicy z Ukrainą w Krościenku. Dalej łączy się z drogą wojewódzką nr 892 do Radoszyc i na Słowację. Przez miasta przebiega również droga wojewódzka nr 886 do Rzeszowa oraz mniejsze drogi powiatowe.

W Sanoku wyznaczono strefę płatnego parkowania, która obowiązuje w w centrum miasta, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00. Postój do 30 minut kosztuje 1-1,2 zł, pierwsza godzina – 2-2,2 zł, druga – 2,4-2,6 zł, trzecia – 2,8-3 zł, a czwarta i każda kolejna – 2-2,2 zł.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ulicy Dworcowej. Kasy biletowe są nieczynne. Obsługuje wybrane połączenia o znaczeniu lokalnym – do Jasła, Krosna, Rzeszowa czy Zagórza.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Lipińskiego. Obsługuje pojazdy do i z takich miast jak Przemyśl, Bytom, Katowice, Kraków, Krosno, Radom, Stalowa Wola, Warszawa czy Wrocław.

Podróż samolotem

Lotnisko Rzeszów-Jasionka znajduje się ok. 90 kilometrów od Sanoka. Obsługuje głównie połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia) oraz jedno lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Połączenia autobusowe wewnątrz miasta oraz do okolicznych miejscowości obsługuje MKS Sanok. Oferuje 7 linii autobusowych. Bilet miejski kosztuje 2,5-2,7 zł, 30-minutowy – 2,8-3 zł, dzienny – 9-10 zł, a na połączenie podmiejskie – 3-3,2 zł.

Atrakcje turystyczne

W Sanoku warto odwiedzić rynek z XVIII-wiecznym ratuszem oraz Zamek Królewski, gdzie mieści się Muzeum Historyczne. Miasto to także zabytkowe kamienice, zabytki sakralne (np. kościół Franciszkanów z XVII wieku), malowniczy plac św. Jana czy park miejski na Górze Parkowej z kopcem im. Adama Mickiewicza. Spośród instytucji kulturalnych, poza Muzeum Historycznym, warto wyróżnić skansen Muzeum Budownictwa Ludowego.

Wyznaczanie trasy