Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Stalowej Woli

Informacje ogólne i położenie

Stalowa Wola to miasto położone w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, nad Wisłą i Sanem. Zamieszkiwane jest przez ok. 64 tysięcy ludzi. Podział administracyjny obejmuje dzielnice (dawne miejscowości, które weszły w skład miasta) oraz osiedla. Jest regionalnym ośrodkiem gospodarczym – działa tu m.in. huta oraz elektrownia.

Podróż samochodem

Przez Stalową Wolę przebiega droga krajowa nr 77 z Lipnika, przez Stalową Wolę, do Przemyśla. Fragment trasy stanowi obwodnicę miasta. Spotykają się tu również drogi wojewódzkie – nr 855 z Olbięcina do Stalowej Woli oraz 871 z Tarnobrzega do Stalowej Woli.

Ze względu na położenie w odległości od głównych tras tranzytowych, ruch w mieście można uznać za umiarkowany. W Stalowej Woli nie wyznaczono stref płatnego parkowania. Postój możliwy jest więc na miejskich miejscach parkingowych oraz parkingach prywatnych.

Podróż pociągiem

Najważniejsza stacja w mieście to Stalowa Wola Rozwadów (pozostałe: Stalowa Wola, Stalowa Wola Centrum i Stalowa Wola Południe). Obsługuje połączenia do takich miast jak Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Opole, Przemyśl, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław czy Zamość. Znajduje się przy ul. Jarosława Dąbrowskiego.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy mieści się przy ul. Okulickiego. Korzystają z niego autobusy do takich miast jak Bielsko-Biała, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Przemyśl, Rzeszów, Sosnowiec, Tarnów, Warszawa, Wisła, Wrocław, Zakopane i Zamość.

Podróż samolotem

Lotnisko Rzeszów-Jasionka znajduje się ok. 70 kilometrów od Stalowej Woli. Obsługuje głównie połączenia międzynarodowe (Wielka Brytania, Irlandia) oraz jedno lokalne do Warszawy.

Komunikacja miejska

Przewoźnik ZKMS obsługuje połączenia autobusowe wewnątrz Stalowej Woli, a także w gminach Nisko, Zaleszany, Pysznica, Rudnik nad Sanem czy Radomyśl nad Sanem. Do dyspozycji pasażerów jest 15 regularnych linii. Bilet miejski kosztuje 2,2-2,4 zł, podmiejski – 3-3,2 zł, a dobowy – 8-8,5 zł.

Atrakcje turystyczne

W Stalowej Woli nie brakuje zabytków, w tym Kościół Zwiastowania Pańskiego z XVIII wieku, będący częścią zespołu klasztornego kapucynów; drewniany kościół św. Floriana z dzwonnicą (XIX wiek), przeniesiony w XX wieku ze wsi Stany czy dawna synagoga. W Pałacu Lubomirskich mieści się Muzeum Regionalne. W pobliżu miasta znajdują się rezerwaty przyrody Pniów (z jeziorem) oraz Jastkowice.

Wyznaczanie trasy