Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Włochy - regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Włochy pod względem administracyjnym są podzielone na 20 regionów, 106 prowincji i 8100 comun, czyli odpowiedników gmin. Regiony Italii w kierunku od północy na południe to: Dolina Aosty, Piemont, Lombardia, Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska, Liguria, Emilia-Romania, Wenecja Euganejska, Toskania, Marche, Lacjum, Umbria, Abruzja, Kampania, Molise, Apulia, Basilicata, Kalabria, Sycylia i Sardynia. Co więcej, do regionu Lombardia zalicza się również Campione d'Italia w Szwajcarii.

Regiony turystyczne
Pierwszym od północy turystycznym regionem Włoch są Alpy stanowiące naturalną granicę państwa. Pasmo to rozciąga się od Alp Nadmorskich na zachodzie po Alpy Julijskie na wschodzie. W tym rejonie kwitnie przede wszystkim turystyka zimowa, zwłaszcza w okolicach doliny rzeki Aosty i Mont Blanc. Mieszczą się tu również malownicze jeziora, np. Como, Maggiore czy Gardone. Warto także odwiedzić historyczne miasta takie, jak Trydent i Turyn.

Nizina Padańska to drugi duży włoski region turystyczny. Rozciąga się on w okolicach rzeki Pad wpadającej do Morza Adriatyckiego. Turyści odwiedzają tu lecznicze źródła na Wzgórzach Euganejskich, ale największe atrakcje oferują wspaniałe miejskie metropolie: Wenecja, Bolonia, Rawenna, Padwa, Mediolan i Werona.

Półwysep Apeniński to kolejny region turystyczny Włoch. Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje on cały obszar półwyspu otoczonego przez wody mórz: Adriatyckiego, Jońskiego, Tyreńskiego i Liguryjskiego. Naturalne oblicze tego rejonu wyznacza krajobraz ogromnego łańcucha górskiego – Apeninów. Kulturalnym sercem półwyspu jest oczywiście Wieczne Miasto – Rzym ze wspaniałymi zabytkami jak, Koloseum, Łuk Triumfalny czy Fontanna di Trevi.

Inne perły regionu to natomiast Florencja ze słynną galerią Uffizi, Neapol położony u stóp wulkanu Wezuwiusz oraz Asyż ze znaną bazyliką świętego Franciszka.

Kolejnym regionem turystycznym Italii jest Sycylia. Należy ona do masywu górskiego Apeninów, a od Półwyspu oddziela ją Cieśnina Meksykańska. Na wyspie można podziwiać wulkan Etna. Stolicą regionu jest Palermo, gdzie warto zwiedzić zabytkowe świątynie. Perłą regionu są natomiast Syrakuzy, gdzie mieszczą się starożytne świątynie Zeusa, Apolla, ruiny teatru greckiego i rzymskiego.

Ostatnim włoskim regionem turystycznym jest Sardynia, skalista wyspa, druga co do wielkości (po Sycylii) na Morzu Śródziemnym. Można tu podziwiać starożytne zabytki różnych kultur: greckiej, rzymskiej czy arabskiej. Największym skarbem rejonu są natomiast nuragi, czyli kamienne wieże-ołtarze pochodzące z okresu od VI do II w. p.n.e.

Popularne miasta: