Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki we Włoszech

Niezbędne formalności
Włoski rynek pracy został otwarty dla Polaków w lipcu 2006 roku. Od tego momentu obywatele naszego kraju nie muszą posiadać specjalnego pozwolenia, by podjąć zatrudnienie w Italii. Ważne jednak aby pamiętać, że w wypadku przebywania we Włoszech dłużej niż 3 miesiące, trzeba zarejestrować się w lokalnym urzędzie Ufficio Anagrafe del Comune lub Municipio (odpowiedniki USC).

Gdzie szukać pracy?
Pracę we Włoszech najłatwiej znaleźć w sektorze opieki zdrowotnej (szczególnie przy opiece nad starszymi osobami). Ponadto można spotkać sporo ofert zatrudnienia w budownictwie, turystyce i gastronomii. Te dwie ostatnie branże generują najwięcej wakatów w okresie wakacyjnym. Ponadto pojawia się wówczas duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych przy zbiorach owoców, zwłaszcza cytrusów i winogron.

Na podjęcie pracy można również liczyć w administracji, handlu czy w marketingu. Konieczna jest jednak w tym wypadku biegła znajomość języka włoskiego.

Zarobki
Włoskie prawo pracy nie określa płacy minimalnej. Wynagrodzenie jest ustalane w poszczególnych regionach na mocy porozumienia z lokalnymi związkami zawodowymi CCNL.

Jeśli chodzi o płace, średnie wynagrodzenie w pracach typu kelner czy sprzedawca to około 7 euro za godzinę. Telemarketer zarabia około 10 euro za godzinę. Pomoc domowa może liczyć na 600 euro za miesiąc plus wyżywienie i mieszkanie, budowlaniec na 50 do 100 euro za godzinę, specjalista ds. administracji na 1120 euro, księgowy 1800 euro, informatyk 2140 euro. Dodatkowo wynagradzana jest praca w nadgodzinach, praca zmianowa w święta oraz praca w godzinach nocnych.

Przydatne adresy i instytucje
Poszukując pracy we Włoszech, warto odwiedzić strony EURES-u, gdzie można znaleźć najważniejsze przydatne informacje o warunkach zatrudnienia w tym kraju. Ponadto pomocne są włoskojęzyczne strony internetowe: www.jobonline.it, www.stepstone.it, www.mercurius.it. Listę prywatnych agencji pośrednictwa pracy można z kolei znaleźć na stronie www.kraz.praca.gov.pl lub w wojewódzkich urzędach pracy.

Popularne miasta: