Włochy - kultura i religia
Włoska kultura jest szalenie interesująca i różnorodna. Nic dziwnego, że Italia ma zagorzałych miłośników na całym świecie. Każdy, kto zamierza zwiedzać ten kraj, powinien wiedzieć, że istnieją tu duże różnice między północną i południową częścią Włoch. Północ jest bowiem bardziej nowoczesna i europejska, natomiast południe tradycyjne i patriarchalne.
Włoska sztuka
Najdoskonalsze dzieła italskiej sztuki powstały w okresie renesansu. Odrodzenie to typowo włoska epoka i nurt kultury śródziemnomorskiej. Na początek tego okresu przypadły wielkie dzieła literackie: „Boska komedia” Danego Alighieri, sonety Petrarci czy „Jerozolima wyzwolona” Torquato Tasso.
Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie włoską sztukę bez zachwycających dzieł mistrzów malarstwa, architektury i rzeźby. To tutaj żyli i tworzyli Michał Anioł Buonarroti, Leonardo da Vinci, Rafael Santi czy Tycjan.
Włoska muzyka słynie przede wszystkim z doskonałych oper. Do wielkich twórców tego gatunku należeli Claudio Monteverdi, Alessandro Scarlatti i Giuseppe Verdi.
Obyczajowość
Włosi to typowi południowcy – należą do bardzo temperamentnych nacji. Charakteryzuje ich ożywiona gestykulacja i emocjonalne zachowanie. Bardzo lubią prowadzić bogate życie towarzyskie, szczególnie nocne. Rytuałem każdego dnia jest popołudniowa sjesta, w czasie której wszystkie instytucje, urzędy i sklepy są zamknięte, a ludzie odpoczywają po obiedzie. Z kolei w nocy włoskie miasteczka ożywają, a kawiarnie i restauracje są pełnie gości.
Istotną część włoskiej obyczajowości stanowią chrześcijańskie święta, szczególnie ku czci patronów miast. Organizowane są wówczas wesołe procesje i zabawy. Corocznym świętem jest również karnawał w Wenecji – festiwal masek i pomysłowych przebrań.
Religia
Włochy to kraj katolicki, blisko 88% ludności reprezentuje właśnie to wyznanie. W Rzymie mieści się centrum światowego katolicyzmu, czyli stolica apostolska – Watykan z papieżem na czele. Święta chrześcijańskie (Boże Narodzenie i Wielkanoc) odgrywają we włoskiej kulturze bardzo istotną rolę.
Pozostałe wyznania we Włoszech to: islam, prawosławie, protestantyzm, buddyzm czy hinduizm.