Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego we Włoszech

Poruszając się po Włoszech należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa z przodu oraz tyłu, jeśli samochód jest w nie wyposażony. W pojeździe należy posiadać trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową. Zaleca się posiadanie apteczki oraz gaśnicy. Do kierowania samochodem uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy kategorii B (dot. pojazdów do 3,5 tony oraz przyczep do 750 kg).

Świateł mijania należy używać zawsze poza terenem zabudowanym (przez całą dobę) oraz przejeżdżając przez tunele. Na terenie zabudowanym wymagane są w nocy oraz za dnia, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.

Włoskie prawo zakazuje przewożenia dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez specjalnego fotelika. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone z tyłu bez dodatkowych zabezpieczeń, jeśli w czasie podróży są pod opieką osoby, która ukończyła 16 lat.

Ograniczenia prędkości obowiązujące we Włoszech to: 50 km/h na terenie zabudowanym, 130 km/h na autostradach, 90 km/h na drogach drugorzędnych oraz 110 km/h na drogach głównych. Za przekroczenie prędkości grozi mandat w wysokości 40-3200 euro oraz od 0 (przekroczenie prędkości do 10 km/h) do 10 punktów karnych. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,5 promila dla doświadczonych kierowców. Limit ten nie dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy krócej, niż przez 3 lata.

Popularne miasta: