Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Włochy - zabytki i atrakcje

Zabytki
Nie sposób przecenić zabytkowych walorów Włoch. Cała Italia ma bowiem do zaoferowania wspaniałą architekturę, rzeźbę, mnóstwo galerii sztuki i wielowiekowych dzieł. Z pewnością numerem jeden pod względem ilości turystów jest Rzym – stolica Włoch. Obowiązkowo trzeba tu odwiedzić Koloseum, Circus Maximus, zobaczyć Łuk Triumfalny, Fontannę di Trevi i Panteon. Przy okazji można podziwiać Watykan ze wspaniałą Bazyliką świętego Piotra i Kaplicą Sykstyńską.

W północnych rejonach Włoch warto odwiedzić miasta alpejskie, czyli Turyn i Trydent. W Turynie można podziwiać np. XV-wieczną katedrę, a w Trydencie Piazza del Duomo z fontanną Neptuna lub zamek Castello del Buonconsiglio.

Wenecja, miasto zakochanych, słynie natomiast ze wspaniałego Grande Canale, Placu świętego Marka czy pałacu Dożów. Zabytkowe place i kościoły obejrzymy również w Bolonii i Rawennie, a w Padwie zobaczymy jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów.

Równie wspaniała jest Florencja ze swoimi słynnymi mostami i Dzwonnicą Giotta, Asyż z bazyliką świętego Franciszka i świętej Klary oraz Neapol, w którym mieszczą się średniowieczne zamki i zabytkowe świątynie czy Piza ze słynną Krzywą Wieżą.

Jedne z najciekawszych zabytków architektury starożytnej można natomiast podziwiać w Syrakuzach na Sycylii. Znajdują się tam świątynie Zeusa i Apollina oraz ruiny antycznych teatrów.

Atrakcje turystyczne
Wśród atrakcji turystycznych Włoch z pewnością można wymienić karnawał w Wenecji, podczas którego odbywa się festiwal masek. Co więcej, w mieście tym warto odbyć romantyczny rejs gondolą. We Florencji z kolei Galeria Uffizi oferuje do obejrzenia największe dzieła włoskich mistrzów: Leonarda da Vinci, Sandro Boticelliego, Michała Anioła, Tycjana czy Rafaela.

W alpejskich kurortach warto z kolei pozjeżdżać na nartach, a w Sienie wziąć udział w Palio – festynie na cześć Matki Boskiej i przy okazji obejrzeć coroczne wyścigi konne.

Ciekawe miejsca
Do bardzo interesujących miejsc we Włoszech należą oczywiście wulkany Etna na Sycylii i Wezuwiusz przy Neapolu. 20 km na południowy wschód od tego miasta znajdują się starożytne Pompeje – ruiny miasta zasypanego przez popiół wulkaniczny. Na Sardynii zaś największą atrakcją są budowle niewiele młodsze od egipskich piramid, czyli nuragi – kamienne wieże budowane bez użycia zaprawy murarskiej.

Popularne miasta: