Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Włoszech

Podstawowe informacje
Włochy to państwo położone w Europie południowej, na Półwyspie Apenińskim. Kraj leży w basenie Morza Śródziemnego, z zachodu, południa i wschodu otoczony przez wody mórz: Liguryjskiego, Tyrreńskiego, Jońskiego i Adriatyckiego. Naturalną północną granicę Italii stanowią natomiast Alpy. Włochy wzdłuż tego łańcucha górskiego graniczą z Francją, Szwajcarią, San Marino, Austrią i Słowenią. Ponadto na terenie Rzymu leży maleńkie państwo Watykan.

W skład słonecznej Italii wchodzi wiele malowniczych wysp, takich jak np. Sardynia, Sycylia czy Wyspy Toskańskie. Łącznie powierzchnia wysp wynosi 50 tys. km2.  Ukształtowanie terenu Włoch jest w większości górzyste – oprócz Alp na północy, wzdłuż wybrzeża ciągną się Apeniny. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 301 230 km².

Ludność
Włochy należą do krajów o wysokiej liczbie ludności. Mieszka tu bowiem ponad 60 milionów ludzi, a na 1 km kwadratowy przypada 199 osób. Italia jest państwem jednolitym etnicznie, rodowici Włosi stanowią tu 94,1 % ludności. Pozostałe nacje zamieszkujące ten kraj to Sardyńczycy, Retoromanie, Tyrolczycy, Słoweńcy, Albańczycy i Francuzi.

Największe miasta
Największym pod względem liczby ludności włoskim miastem jest stolica państwa, Rzym. Liczy on ponad 2,5 miliona mieszkańców. Na dalszych miejscach plasują się Mediolan, i Neapol (ponad milion mieszkańców). Turyn, Palermo oraz Genua to miasta liczące powyżej 500 000 ludzi. Natomiast Bolonia, Florencja, Bari i Katania posiadają ponad 300 tysięcy mieszkańców.

Transport
Włochy mogą pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportu. Włoskie autostrady liczą 6400 km, korzystanie z większości z nich jest jednak płatne. Drogi są bardzo dobrej jakości, a ich gęsta sieć zapewnia dobre połączenie pomiędzy poszczególnymi częściami kraju.

Państwowym przewoźnikiem kolejowym jest Ferrovie dello Stato, który rocznie obsługuje ponad 500 mln pasażerów. We Włoszech działa sześć linii kolejowych dużych prędkości. Kursują one na trasach: Bolonia-Florencja, Florencja-Rzym, Mediolan-Bolonia, Neapol-Salerno, Rzym-Neapol, Turyn-Mediolan. Do 200 km/h rozwijają również pociągi Frecciargento pomiędzy Rzymem a Wenecją, Weroną czy Bari. Pociągi Frecciabianca jeżdżą natomiast na trasach Mediolan-Wenecja, Udine-Triest czy Genua-Rzym. Oprócz tego pomiędzy średnimi i dużymi miastami kursują pociągi Intercity oraz Reggionale.

Włochy posiadają 40 lotnisk, z czego największym portem lotniczym jest Rzym-Fiumicino, który rocznie obsługuje ponad 37 milionów pasażerów.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski do Włoch można dostać się samochodem przez Słowację i Austrię, Czechy i Austrię lub Niemcy i Austrię. Do pokonania jest ponad 1000 km. Inna możliwość to podróż samolotem. Loty oferuje wielu przewoźników, w tym tanie linie WizzAir już od 40 zł. Czas lotu z Warszawy to około 2 godzin.
Jeśli chodzi o podróżowanie koleją, nie ma bezpośredniego połączenia między Polską i Włochami. Najlepiej zatem jechać pociągiem do Wiednia, a stamtąd do Rzymu lub Wenecji. Z tego powodu trzeba się również liczyć z wydłużonym czasem podróży – nawet do 20 godzin.


Turystyka
Włochy to państwo niesłychanie atrakcyjne turystycznie. Można tu podziwiać wspaniałe zabytki z najbardziej odległych epok, począwszy od starożytności do czasów współczesnych. Sercem Italii i jednocześnie kolebką kultury europejskiej jest Rzym, z wspaniałymi obiektami, jak Koloseum, Panteon, Fontanna di Trevi czy skarby Watykanu.

Równie dobrze można jednak zakochać się w mieście zakochanych – Wenecji, wspaniałej Florencji czy malowniczym Neapolu. Niepowtarzalny klimat mają także małe włoskie miasteczka z zabytkową architekturą, uroczymi kawiarniami i restauracjami. Ponadto Włochy zachwycają wspaniałą przyrodą. Latem można tu wypocząć na plażach Włoskiej Riwiery, a zimą zjeżdżać na nartach we włoskich Alpach.

 

Popularne miasta: