Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe we Włoszech

Wybierając się do Włoch samochodem należy mieć na uwadze nie tylko wysokie ceny paliwa (litr benzyny bezołowiowej to równowartość 7-7,50 zł), ale także płatne autostrady, niektóre drogi szybkiego ruchu i tunele. Cena za przejazd autostradą zależy od odcinka – np. Florencja-Rzym to wydatek 15-17 euro, Mediolan-Wenecja – 18-20 euro, Florencja-Piza – 7-10 euro.

Ze znacznie większymi opłatami wiąże się przejazd przez niektóre włoskie tunele. W zależności od lokalizacji ceny wahają się od 10 do nawet 40 euro za samochód osobowy. Płatne są także miejsca parkingowe w większości miast. Średnia cena za godzinę postoju to 1-1,5 euro.

Opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi można uiszczać gotówką w wyznaczonych punktach, ale także elektronicznie dzięki systemowi Via Card. W sprzedaży dostępne są karty magnetyczne o nominałach 25, 50 oraz 75 euro. Można je kupić jeszcze przed podróżą w biurach turystyki PZM.

Kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność. Naruszenie zasad ruchu drogowego (przekroczenie prędkości lub jazda pod wpływem alkoholu) może wiązać się z bardzo wysokim mandatem. Za przekroczenie prędkości od 40 do 3200 euro, a za jazdę pod wpływem alkoholu od 500 do nawet 6000 euro.

Popularne miasta: