Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szwajcarii

Szwajcaria to wyjątkowo ciekawy kraj w zachodniej części Europy, który głosem obywateli sprzeciwił się wstąpieniu do Unii Europejskiej, ale równocześnie należy do układu z Schengen. Liczy nieco ponad 8 milionów mieszkańców, spora część krajobrazu to góry, kraj nie posiada dostępu do morza, a nawet własnej stolicy. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce to miasto Berno jest siedzibą rządu i wielu najważniejszych instytucji. Szwajcaria graniczy z Austrią, Liechtensteinem, Francją, Włochami i Niemcami. Większość obywateli posługuje się właśnie językiem niemieckim. Warto odwiedzić ten kraj nie tylko ze względu na ciekawe podejście do rządzenia (demokracja bezpośrednia), ale także wspaniałe zabytki, przyrodę i inne atrakcje.

Podróż samochodem

Może się wydawać, że podróż do Szwajcarii samochodem to wcale nie wielka wyprawa, bo przecież kraj ten graniczy z naszym bezpośrednim sąsiadem – Niemcami. Dopiero po dokładniejszej analizie mapy okazuje się, że to daleka podróż. Np. z Gdańska do Berna jest ponad 1500 km, na których przejechanie musimy zarezerwować przynajmniej kilkanaście godzin. Oczywiście najbliższej mają mieszkańcy południowej części Polski – do szwajcarskiej stolicy z Wrocławia jest już nieco ponad 1000 km. Większość podróżnych wybiera przejazd przez Niemcy, głównie ze względu na to, że większą część kraju można pokonać autostradami. Równie dobre drogi są w Szwajcarii. Ten niewielki kraj ma więcej autostrad i dróg ekspresowych, niż Polska.

Podróż autobusem

Ze względu na bardzo dobre połączenie drogowe, podróż transportem zorganizowanym także nie powinna sprawić problemów. Zwłaszcza, że z wielu polskich miast możemy dojechać nie tylko do „stolicy” Szwajcarii, ale także do Genewy czy Zurychu. Koszt biletu u przewoźników takich jak Almabus, Intercars czy Sindbad to średnio 200-400 zł w jedną stronę, w zależności od miejsca rozpoczęcia podróży (im bardziej na północ, tym naturalnie drożej). Trasę Warszawa-Berno autokar pokonuje w 22-26 godzin.

Podróż koleją

Do dyspozycji podróżnych pozostaje także kilka linii kolejowych, których wybór zależy od kilku czynności. Różnią się ceną, czasem przejazdu oraz miejscem docelowym. Codziennie z Warszawy odjeżdża pociąg do Bazylei (tuż przy granicy z Niemcami), który pokonuje trasę w 16-17 godzin, a bilet kosztuje 400-600 zł. Dla ceniących swój czas jest także połączenie przez Berlin do Zurychu – trwa 12-14 godzin, ale może okazać się droższe. Niektórzy decydują się na podróż do Pragi i stamtąd do Zurychu w 12 godzin. Średnio więc na przejazd pociągiem należy zarezerwować kilkanaście godzin i przynajmniej kilkaset złotych. To w końcu ponad 1000 km.

Podróż samolotem

Najdogodniejsze połączenia lotnicze ze Szwajcarią odbywają się z warszawskiego Lotniska Chopina. Codziennie oferowane są loty do Zurychu czy Genewy. Obsługiwane są przede wszystkim przez szwajcarskiego przewoźnika Swiss, choć na trasie tej lata także polski LOT. Średnia cena biletu w dwie strony to 900-950 zł. Lot trwa 2 godziny. Nieco inaczej wygląda połączenie Szwajcarii z innymi polskimi miastami. Takie loty wymagają przesiadki w Warszawie, Berlinie czy Wiedniu. W Szwajcarii działa kilkanaście lotnisk cywilnych realizujących loty międzynarodowe oraz lokalne – m.in. w Bazylei, Bernie, Genewie czy Zurychu.

Co warto zobaczyć?

Podstawową barierą, z którą musimy sobie poradzić podróżując do Szwajcarii, są przede wszystkim ceny. Wypoczynek nie należy tutaj do najtańszych, ale zdecydowanie warto zobaczyć, co ma nam do zaoferowania ten niewielki, ale piękny kraj.

Przede wszystkim są to Alpy, które zajmują sporą część kraju. Góry często przekraczające 3 tysiące metrów nad poziomem morza robią ogromne wrażenie. Tak samo jak świetnie przygotowane stoki narciarskie i bardzo bogata baza hotelowa. Warto zobaczyć także Berno, gdzie na każdym kroku czekają na nas perły architektury, jak wielowiekowe katedry, Brama Zegarowa, liczne fontanny czy siedziba rządu – Bundeshaus. W mieście działa również Muzeum Sztuki i Berneńskie Muzeum Historyczne. Kolejnym przystankiem powinien być Zurych leżący nad Jeziorem Zuryskim. Miasto zachwyca charakterystyczną zabudową, a także ekskluzywnymi sklepami i restauracjami. Nic dziwnego – to siedziba jednej z najprężniej rozwijających się giełd papierów wartościowych w Europie. Popularnym kierunkiem turystycznym jest francuskojęzyczna Genewa, czyli jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych, turystycznych i gospodarczych w kraju.

Wyznaczanie trasy