Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Szwajcarii

Poruszanie się szwajcarskimi drogami także wiąże się z wydatkami. Płatny jest przejazd autostradami, drogami szybkiego ruchu oraz niektórymi tunelami. Opłata pobierana jest w formie winietki, która obowiązuje od 1 grudnia do 3 stycznia kolejnego roku, czyli przez 14 miesięcy. Kosztuje średnio 120-140 zł.

W cenę winietki wliczony został przejazd tunelem drogowym św. Gotharda, czyli 17-kilometrową trasą łączącą miejscowości Goschenen i Airolo. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami Munt la Schera (na trasie Engladin – Lago di Livigno) – 30-40 zł oraz tunelem św. Bernarda (na trasie Bourg-Saint-Pierre – Saint-Remy) – za 90-100 zł.

Z dotkliwym wydatkiem muszą liczyć się kierowcy, który nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Za złe parkowanie mandat wynosi średnio 130-400 zł, za przekroczenie prędkości – 130-2000 zł, a za jazdę pod wpływem alkoholu od 2000 zł do nawet... kilkuset tysięcy zł. Przy dużym przekroczeniu limitu alkoholu we krwi możliwe jest nałożenie mandatu w wysokości 60 stawek dziennych. Te ustalane są według zamożności kierowcy i mogą wynosić od kilku złotych do nawet 10 000 zł dziennie.

Paliwo w Szwajcarii jest także droższe, niż w Polsce. Średnia cena w przeliczeniu na naszą walutę, to od 6 do 6,40 zł.

Popularne miasta: