Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Szwajcarię

Podróżowanie po Szwajcarii własnym samochodem może być prawdziwą przyjemnością. Kraj posiada rozbudowaną sieć dróg, w tym autostrad. Mierzą niemal 1500 km i prowadzą do największych miast. Drogi ekspresowe oraz lokalne utrzymane są w równie dobrym stanie. Tak dobre warunki wymagają jednak dodatkowych opłat. Konieczne jest wykupienie winietki. Z opłatami wiąże się także przejazd niektórymi tunelami. Doskonale przygotowane trasy nie mogą jednak usprawiedliwiać łamania przepisów drogowych. Szwajcarska policja jest wyczulona na tym punkcie. Należy liczyć się z kontrolami.

Równie dobrym sposobem na poruszanie się po Szwajcarii jest skorzystanie z zoptymalizowanego systemu transportu publicznego, dzięki któremu rozkłady jazdy pociągów, autobusów, statków, a nawet kolejek górskich są ułożone w jak najbardziej dogodny dla turystów sposób. Nie wymaga wykupowania biletów z dużym wyprzedzeniem czy długiego oczekiwania na przesiadki.

Transport kolejowy jest bardzo rozwinięty i pozwala na dodarcie w niemal każdy zakątek kraju. Na uwagę zasługuje przede wszystkim nowoczesny tabor, który pozwala nie tylko na przyjemne spędzenie czasu podróży, ale także jej maksymalne skrócenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także system pozwalający na podróżowanie bez bagażu. Walizkę, której nie potrzebujemy w danej miejscowości, możemy oddać na jednym z 650 dworców i odebrać ją na 3 dzień w innym miejscu. Koszt usługi to 35-40 zł.

Kolejne udogodnienia wprowadzają także szwajcarskie miasta, które chcąc zachęcić turystów do ich odwiedzania, wprowadzają specjalne zniżki dla turystów. Niektóre z nich planują wręcz wdrożenie zupełnie bezpłatnego transportu publicznego dla przyjezdnych.

W Szwajcarii działa kilkanaście cywilnych portów lotniczych realizujących połączenia międzynarodowe oraz lokalne, np. Berno, Bazylea, Genewa, Lozanna czy Zurych.

Popularne miasta: