Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Szwajcarii

Do poruszania się szwajcarskimi drogami uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają prawo jazdy. Kategoria B upoważnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 tony i do 8 miejsc siedzących oraz podróżowania z przyczepą do 750 kg. Kierowca powinien posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, ubezpieczenie OC oraz zalecaną polisę zdrowotną (dot. zagranicznych turystów).

W pojeździe obowiązkowo musi znajdować się trójkąt bezpieczeństwa, zalecana jest także gaśnica oraz wyposażona apteczka. Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte z przodu pojazdu oraz z tyłu, o ile zostały zainstalowane.

Szwajcarskie przepisy jedynie zalecają używanie świateł mijania przez całą dobę, choć warto się do tego dostosować. Podobnie jest w przypadku opon zimowych – są zalecane. Dzieci do 7 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu jedynie w foteliku. Dzieci od 7 do 12 lat mogą podróżować z przodu i z tyłu przy zapiętych pasach bezpieczeństwa dostosowanych do ich wzrostu lub w foteliku/siedzisku.

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a w terenie niezabudowanym – do 80 km/h. Na autostradach można poruszać się z prędkością do 120 km/h, a na drogach szybkiego ruchu – do 100 km/h.

Za jazdę pod wpływem alkoholu można otrzymać mandat w wysokości od 2000 do nawet kilkuset tysięcy zł. Przy dużym przekroczeniu limitu alkoholu we krwi (dozwolone 0,5 promila) możliwe jest nałożenie mandatu w wysokości 60 stawek dziennych. Te ustalane są według zamożności kierowcy i mogą wynosić od kilku złotych do nawet 10 000 zł dziennie. Za złe parkowanie mandat wynosi średnio 130-400 zł, za przekroczenie prędkości – 130-2000 zł.

Popularne miasta: