Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia szwajcarska

 
Szwajcaria słynie przede wszystkim z serów. Nawet Polacy mówią, że są „dziury (np. na drodze) jak w szwajcarskim serze“. Typowy szwjacarski ser jest słodkawy, delikatny, może nam przypominać ementaler. Metody wytwarzania serów są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zwłaszcza w górach wielu gospodarzy trudni się właśnie wyrobem sera.
 
Szwajcarowm zawdzięczamy także wynalazienie foundue, czyli sera podgrzewanego w specjalnym kociołku z dodatkiem przypraw (czasem także np. białego wina czy innych dodatków typu czosnek), ów roztopiony ser spożywa się za pomocą kawałków bagietki czy pieczywa maczanego w aromatycznym sosie. Founde można robić także na słodko z roztopionej czekolady w której zanurza się świeże owoce (np. truskawki, kawałki bananów), biszkopty czy herbatniki. 
 
Oprócz founde ser spożywa się w postaci raclette. Do przygotowania tej potrawy jest potrzebna mała patelnia, na której smaży się ser. Na koniec wystarczy go posypać przyprawami i podawać z ziemniakami lub chlebem. 
 
Kuchnia szwajcarska jest dość sycąca i ciężkostrawna, jednakże kaloryczne potrawy są zaletą w klimacie alpejskim, zwłaszcza zimą. Smaczną potrawą jest „Alpermagaroninen“, czyli zapiekany makaron z serem, który podaje się zazwyczaj z gotowanym jabłkiem i cebulką. 
Szwajcarzy bardzo chętnie jedzą zupy, które podaje się z malutkimi kluseczkami, zwanymi Knöpfli. 
 
Szwajacria jako kraj niezwykle zróżnicowany kulturowo ma różne kuchnie regionalne, które występują tylko na danym obszarze. Zależnie od kantonu są to głównie dania nawiązujące do kuchni francuskiej, śródziemnomorskiej lub niemieckiej. 
W niektórych regionach popularne są ryby, z których często jada się sandacze, pstrągi i szczupaki.
 
Tradycyjną potrawą szwajcarską z ziemniaków jest Rosti, przypominające nasze placki ziemniaczane. Dawniej były one podawane na śniadanie, obecnie ten zwyczaj się zmienił i Rösti bywa raczej dodatkiem serwowanym do różnych potraw. Są one  przygotowywane z grubo startych, ugotowanych ziemniaków. Można je podawać ze stopionym serem, kiełbasą czy jajkiem.  Inne potrawy ziemniaczane są urozmaicane zależnie od regionu. W Vaud popularnym daniem jest papet vaudois, czyli rodzaj dania jednogarnkowego z ziemniaków, porów i kiełbasy, z sosem winno-śmietanowym.
 
Typową potrawą śniadaniową w wielu szwajacrskich domach, ale także na całym świecie, jest Muesli, które zostało wymyślone prawdopodobnie około roku 1906 przez szwajcarskiego lekarza Maximilian Bircher-Benner dla pacjentów swojego szpitala. Od nazwiska pomysłodawcy pochodzi odmiana muesli: Birchermüsli, które serwuje się ze śmietaną. 
 
 Szwajcarską potrawą regionalną jest cholera. Jest to góralski placek przypominający nieco tartę, jednak w jego wnętrzu znajduje się farsz z gotowanych ziemniaków, porów, sera raclette i jabłek. 
Za danie biedniejszych regionów uznaje się potrawę o nazwie capuns. Jej receptura nieco różni się w zależności od indywidualnych tradycji w danym domu, ale podstawą są zawsze blanszowane liście botwiny oraz masa z mąki, jajek i mleka lub specjalny serek quark o gładkiej konsystencji. Składnikiem capuns jest też mięso suszone. Farsz zawija się w liście na podobieństwo naszych gołąbków, a następnie gotuje w bulionie i podaje z sosem śmietanowym. 
 
Desery
Wizytówką kraju jest czekolada. Kto z nas nie zna takich szwajcarskich marek producentów czekolady jak: Lindt, Spruengli, Tobler, Nestle czy Suchard.
Czekolada dodawana jest do pysznych, słodkich deserów. Najbardziej znane i popularne są torty, których można tu znaleźć niezliczone ilości rodzajów, w wielu odmianach ciasta i nadzienia. Do ciast dodaje się orzechy oraz dodatki owocowe.
 
Najbardziej znanymi szwajcarskimi deserami są: orzechowy tort z Engadin, orzechowa beza ze specjalnym maślanym kremem i kawałkami biszkoptów i wiśniami pochodzący z Zug oraz składający się z tartej marchwi, orzechów laskowych, jajek, cynamonu i cukru Rueblitorte z Aargau. W Szwajcarii przygotowuje się też doskonałe kremy gotowane z mleka i żółtek z cukrem oraz różne ciasteczka. Popularnością cieszy się także zapożyczony z bawarskiej kuchni strudel jabłkowy. 
 
Napoje
Szwajcarskie wody mineralne są bogate w minerały i mikroelementy, dlatego warto ich skosztować. Jeśli chcemy spróbować czegoś alkoholowego to warto sięgnąć po „Zuger Kirschwasser“, czyli  miejscową wiśniówkę (minimum 12-letnia), „Pruneau“ - wódkę ze śliwek, „Le Bon Père William“, która powstaje na bazie gruszek oraz tradycyjną czystą wódkę z jabłek gravenstein. Szwajarzy piją także „Kafi fertig“ lub „Kafi Lutz“ jest to gorąca słaba kawa z dużą ilością cukru oraz dodatkiem którejś z owocowych lub ziołowych wódek. 
 
Nie należy zapominać o szwajcarskich winach i piwach, które także smakują rewelacyjnie. 
 
 
Popularne miasta: