Szwajcaria - podział administracyjny i regiony turystyczne
Regiony turystyczne
Szwajcaria dzieli się na następujące regiony turystyczne: Szwajcarię środkową, Gryzonię, Tessyn, region Jeziora Genewskiego i Malezji, region Jury, region północno-wschodni. Turyści najchętniej odwiedzają okolice Gryzonii, potem okręg Berna, Walezję i najrzadziej region Jury.
Podział administracyjny
Szwajcaria jest państwem federacyjnym, składającym się z 26 kantonów i 2890 gmin. Poszczególne jednostki administracyjne posiadają bardzo szeroką autonomię. Od 1848 roku Szwajcaria jest państwem federalnym, we wcześniejszych czasach kantony były samodzielnymi, małymi państewkami, które biły własne monety i troszczyły się o zabezpieczenie granic.
Współcześnie każdy kanton posiada własną konstytucję, która określa zasady działania organów tworzących prawo (parlamenty lokalne), sprawujących rządy (rządy lokalne) i egzekwujących prawo (lokalne sądy, prokuratury i policję). Ponadto w większości kantonów funkcjonują jednoizbowe parlamenty, w których zasiada od 58 do 200 posłów. Rządy kantonów liczą od 5 do 7 ministrów.
Atrakcje
Szwajcaria wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z wysokimi Alpami i jazdą na nartach. Za największą atrakcję turystyczną uznaje się właśnie Alpy, które zajmują ponad 60% powierzchni tego kraju i są szwajcarską krainą geograficzną. Szwajcarskie Alpy dzieli się na Alpy Berneńskie, Urneńskie i Glaryjskie, gdzie Alpy Berneńskie uważa się za najbardziej zlodowaconą krainę alpejską.
Górski krajobraz dominuje w największym kantonie, czyli Gryzonii. Stolicą Gryzonii jest Chur (Khur). Na odpoczynek warto wybrać się do Davos, jest to najstarszy i jeden z najbardziej renomowanych kurortów, który cały rok gości miłośników białego szaleństwa. Doskonałe przygotowane stoki, rozwinięta infrastruktura turystyczna, oraz szereg wyciągów i kolejek to wizytówka Davos.
Przyjeżdżając na narty do Alp Berneńskich warto przy okazji zwiedzić miasto Berno, którego średniowieczna dzielnica Neidecka została wpisana na listę UNESCO. W Bernie możemy zobaczyć zabytkowy, gotycki ratusz, renesansowy budynek parlamentu i siedzib rządowych Bundeshaus.
Przechadzając się po urokliwej Starówce naszą uwagę przykuje największa i najważniejsza w całej Szwajcarii protestancka katedra, znana jako Berner Münster. Katedra ta pochodzi z XV wieku i została wzniesiona w stylu późnogotyckim i neogotyckim. Wieża katedry, posiadająca 100,5 metra, jest największą wieżą budynku sakralnego na terenie Szwajcarii.
Symbolem miasta Berno są niedźwiedzie, zatem turyści mogą w stolicy państwa zobaczyć prawdziwe zwierzaki. Mieszkają one w specjalnie wybudowanym wykopie przy rzece Aare, zaraz za jednym z najważniejszych mostów w Bernie, jakim jest Nydeggbrucke.
Będąc w Bernie koniecznie trzeba odwiedzić były dom Einsteina, gdzie genialny Noblista zamieszkiwał przez 7 lat swojego życia, zanim nie rozpoczął swoich studiów w Zurichu. Obecnie dom Einsteina jest udostępniony zwiedzającym jako muzeum, w którym znajdują się setki eksponatów i pamiątek po nim. Osoby zainteresowane naukami ścisłymi z pewnością będą zachwycone możliwością obejrzenia materiałów wykorzystywanych po Einsteinie podczas opracowywania teorii względności i prowadzenia rozmaitych obliczeń.
Atrakcją Szwajcarii jest także Jezioro Genewskie, czyli największe alpejskie jezioro. W pobliżu wybrzeża znajdują się uzdrowiska, miejscowości wypoczynkowe oraz malownicze, zabytkowe miasteczka. Nie można zapomnieć o Lozannie, która jest uznawana za centrum światowych targów, życia naukowego i kulturalnego. W 1994 roku Lozanna uzyskała tytuł "Stolicy Olimpijskiej", miłośnicy sportu mogą zwiedzić Muzeum Olimpijskie, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Szwajcarii.
Zabytki
Turyści odpoczywający w Szwajcarii z reguły dedydują się na pobyt lub zwiedzanie jednego z większych miast: Genewy, Zurychu, Bazylei, Berna, Lozanny, Lucerny, Lugano i Sankt Gallen, gdzie znajdują się licze zabytki, czy muzea.
Stolica Szwajacrii – Berno jest zlokalizowana nad rzeką Aare. Stare miasto zostało wybudowane w zakolu tej rzeki. W Bernie znajduje się wiele zabytkowych kamienic oraz obiektów sakralnych m.in. Katedra Św. Wincentego i kościół Nydegg (Nydeggkirche).
Podczas naszego pobytu we francuskojęzycznej części Szwajcarii warto wybrać się do Genewy. Miasto to jest najczęściej przystankiem podczas wycieczek ze środkowej i północnej części Europy na Lazurowe Wybrzeże czy też do Hiszpanii. Genewa jest położona nad Rodanem i Jeziorem Genewskim. W mieście ma swoją siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych.