Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szwajcaria - pogoda i klimat

Klimat w Szwajcaria jest niezwykle urozmaicony, na co ma wpływ położenie geograficzne i różne wysokości nad poziomem morza. 
Najzimniej jest od grudnia do marca, kiedy to temperatura spada poniżej zera. Średnia temperatura na Wyżynie Szwajcarskiej wynosi 9°C na wysokości około 500 m, a średnia wysokość opadów na Wyżynie wynosi 1000 mm. Oczywiste jest, iż w górach Jura i Alpach na wyższej położonych terenach panują niższe temperatury, a w Alpach także występują lodowce.
 
Na Wyżynie Szwajcarskiej występuje klimat morski umiarkowany lub oceaniczny, natomiast w Alpach panuje klimat alpejski lub tundra. Dla klimatu morskiego charakterystyczne są chłodne lata i łagodne zimy. Na tych terenach występuje także większa ilość opadów, między 1200 a 1600 mm. W wyższych partiach Alp ilość opadów może wynieść nawet 2500 mm. Wydaje się, iż Szwajcaria to kraj zimna, jednak w leżącym na południu kantonie Ticino występuje subtropikalna roślinność, a temperatura jest średnio o około 2–4°C wyższa.
 
Podsumowując zimy w Szwajacrii są z reguły mroźne, ze średnia temperaturą 0°C na wyżynie i dolinach, natomiast w górach temperatura spada do -10°C lub niżej. Temperatura w lecie wynosi od 18 do 20°C i maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. W górnych partiach gór śnieg i lód nie topnieją przez cały rok ku uciesze miłośników białego szaleństwa. 
Popularne miasta: