Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Szwajcarii

Podstawowe informacje
Szwajcaria to państwo federacyjne położone w Zachodniej Europie. Szwajacaria nie ma dostępnu do morza, a graniczy z: Austrią i Lichtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Szwajcaria jest uznawana za jedno z najmniejszych państw w Europie (41 285 km²), co daje jej 133 miejsce na świecie. Obowiązującą monetą jest frank szwajcarski. Szwajacaria jest podzielona na 26 kantonów. Powierzchnia kraju jest górzysta i niezwykle urozmaicona. 
 
Ludność 
Szwajcarię zamieszkuje  8 112 200 osób. W Szwajcarii mówi się w 4 językach: po niemiecku, francusku, włosku oraz retroromańsku w zależności od kantonu. Ponadto większość osób także porozumiewa się po angielsku. W kantonach niemieckojęzycznych mówi się w dialekcie alemańskim (Schwyzerduetsch), prawie zawsze pisze się po niemiecku. 
Szwajacarię zamieszkują, patrząc na język ojczysty, przede wszystkim Szwajcarzy, jednakże nie stanowią oni jedności ani językowo, ani religijne, jedynie łączy ich wspólna historia i ideały. 
 
Największe miasta
Do największych miast Szwajcarii zalicza się: Berno, Zurich, Genewę, Bazyleę, Lozannę. Berno to nieformalna stolica Szwajcarii, siedziba rządu i stolica kantonu Berno. Liczy sobie 128 041 mieszkańców. Największym miastem Szwajcarii jest Zurich, który także jest głównym ośrodkiem gospodarczym państwa. Miasto to zamieszkuje 387 890 mieszkańców. 
 
Atrakcje 
Przyjeżdżając do Szwajcarii trzeba koniecznie odwiedzić Brno. Miasto to założone w 1191 roku słynie z przepięknej Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Starówce znajduje się późnogotycka katedra oraz zabytkowe kamieniczki. Turyści mogą także zwiedzić „Bundeshäuser“, będący siedzibą Zgromadzenia Federalnego. W Brnie jest także rozarium ze zbiorem ok. 200 gatunków róż. Będąc w Szwajcarii można także wstąpić do Zurych, gdzie miłośnicy sztuki i kultury mogą zwiedzać liczne muzea: m.in. Kunsthalle, Schweizerisches Landmuseum oraz muzeum fundacji E.G. Buehrlego. 
Miastem położonym na styku trzech państw (Niemiec, Szwajcarii i Francji) jest Bazylea, która to jest trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii. W Bazylei warto udać się na spacer po Starówce, która urzeknie nas swoim wyjątkowym klimatem. Oprócz zabytkowych budowli w mieście tym znajduje się ponad 30 muzeów miasta, m.in Muzeum Sztuki, Muzeum Starożytności, Muzeum Architektury, Muzeum Historii Przyrody (Naturhistorische Museum) i inne. Bazylea słynie z hucznie obchodzonego karnawału. 
Popularne miasta: