Praca i zarobki w Szwajcarii
Polacy bez problemów mogą ubiegać się o pracę w Szwajcarii. Wyjeżdżając za granicę powinno się znać przynajmniej w stopniu podstawowym język urzędowy danego kraju. Ogólnie w Szwajcarii przede wszystkim będziemy się posługiwać językiem niemieckim, bądź w przypadku pobytu w zachodniej części kraju (graniczącej z Francją) – językiem francuskim. Ponadto wyróżnia się jeszcze region Ticino, gdzie posługuje się językiem włoskim, oraz Gryzonię, gdzie często używanym językiem jest romansz (regiony graniczące z Włochami). Warto znać dany język w stopniu komunikatywnym, gdyż dzięki temu będzie nam łatwiej zdobyć satysfakcjonującą pracę.
W Szwajacrii jest zapotrzebowanie na pracowników o rozmaitych kwalifikacjach, począwszy od robotników budowlanych, sprzątaczy, magazynierów czy osoby pracujące w gastronomii, a skończywszy na wysoko wykwalifikowanych pracownikach np. z branży IT. Osoba sprzątająca budynki zarobi ok. 3150 CHF, operator wózka widłowego: 3730 CHF, murarz: 5450 CHF, pielęgniarka: 4400 euro brutto (wymagany język niemiecki), sprzedawca w Lidlu: 3800 CHF, informatyk: 5280 CHF.
W przypadku zatrudnienia opiekunki do dzieci czy osób starszych najczęściej dana rodzina gwarantuje darmowe wyżywienie i nocleg. Osobom zatrudnianym na budowach przeważnie proponuje się kwatery – dodatkowo płatne.
Prawo pobytu w Szwajcarii
Polacy w przypadku pobytu i pracy do 3 miesięcy nie muszą mieć żadnych zezwoleń czy wiz. Mają oni jedynie obowiązek zameldowania się w lokalnym urzędzie. Gdy chcemy zostać dłużej (powyżej 3 miesięcy) należy złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt, wraz z następującymi dokumentami:
- dowodem osobistym,
- zdjęciem paszportowym,
- umową o pracę,
- kopią umowy wynajmu mieszkania.
Szwajacaria daje możliwość poszukiwania pracy przez okres do 6 miesięcy. Po 3 miesiącach nieograniczonego pobytu należy uzyskać "zezwolenie na krótki pobyt UE/EFTA" z ważnością na trzy miesiące, w celu poszukiwania pracy.
Ubezpieczenie zdrowotne
Pracownicy w Szwajcarii muszą pamiętać o samodzielnym wyborze kasy chorych, gdyż w tym kraju od płacy brutto nie są automatycznie potrącane składki ubezpieczenia zdrowotnego. Pracownik ubezpiecza się sam, tzn. samodzielnie wybiera jedną z dostępnych kas chorych i zawiera umowę ubezpieczenia zdrowotnego, płacąc miesięczne składki (jest to zazwyczaj średnio 200-250 CHF).
Gdzie szukać pracy?
Oferty pracy są zamieszczane w wielu gazetach i magazynach. W większości gazet znajduje się rubryka poświęcona ogłoszeniom drobnym (Stellenmarkt - offres d'emploi). Warto zajrzeć do dzienników: „Le Temps“, „24heures“ i „Tagesanzeiger“ oraz do oficjalnego biuletynu Konfederacji poświęconym wakatom na miejscach pracy, gdyż także tam może ukazać się interesująca nas oferta pracy.
Pracę można szukać w internecie m.in za pośrednictwem szwajcarskich serwisów pracy: www.seco.admin.ch, www.jobpilot.ch, www.success-and-career.ch, www.rav.ch, www.hobsons.ch, www.forum-jobline.ch, www.locationswitzerland.ch, www.optioncarriere.ch/, www.Jobtonic.ch oraz polskich stron czy forów oferujących pomoc w znalezieniu zatrudnienia w Szwajcarii, m.in.: praca.szwajcaria.net.
W poszukiwaniu pracy może Ci pomóc szwajcarski urząd pracy, gdyż obywatele innych państw mają takie samo prawo do korzystania z pomocy ze strony agencji zatrudnienia jak obywatele Szwajcarii. Wystarczy się zarejestrować w regionalnym urzędzie pracy (ORP - Office Régional de Placement). Ogłoszenia lokalnych urzędów pracy są zamieszczone także w internecie na stronie www.treffpunkt-arbeit.ch.
Uznanie dyplomów i kwalifikacji zawodowych
Jeśli ukończyłeś w Polsce szkołę zawodową czy studia i chcesz pracować w zawodzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby uznać swoje dyplomy i mieć takie same możliwości podjęcia pracy jak Szwajcarzy. Porozumienie między UE a Szwajcarią zapewnia, że pracodawcy uznają większość europejskich dyplomów i ukończonych kursów.