Szwajcaria - kultura i religia
Kultura
W kulturze szwajcarskiej jest widoczne zróżnicowanie językowe, tak powszechne w tym kraju. Literatura szwajcarska powstaje w języku niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim, lecz największe znaczenie mają dzieła literackie w pierwszych dwóch językach. Z pewnością wieu osobom są znane nazwiska wybitnych szwajcarskich pisarzy, czyli Maxa Frischa i Friedricha Dürrenmatta. Trudno nie wspomnieć o szwajcarskim filozofie i psychologu Carlu Gustavie Jungu. W Szwajcarii żył i tworzył, chociaż częściowo także we Francji, w Niemczech i we Włoszech, niemiecki filozof i filolog klasyczny Friedrich Nietzsche, który przez kilka lat był profesorem Uniwersytetu w Bazylei i jednocześnie nauczycielem w miejscowym gimnazjum klasycznym.
Szwajcaria to kraj bardzo toleracyjny i otwarty. Większość ważnych decyzji w kwestiach państwowych zostaje podjętych podczas referendum.
Typowy Szwajcar to osoba niezbyt wylewna i raczej stroniąca od zabaw. Stereotypowy Szwajcar to spokojny, uczciwy i pracowity obywatel, ceniący naturę i ruch na świeżym powietrzu.
Religia
W Szwajcarii nie ma religii państwowej, ale dominującą religią w tym kraju jest chrześcijaństwo (72,1%) z lekką liczebną przewagą katolików nad protestantami. 20,1% Szwajcarów deklaruje, że są niewierzący, największą mniejszością religijną są muzłumanie (4,5%) i wyznający prawosławie. Największymi wyznaniami chrześcijańskimi są Kościół katolicki (38,8%) i Szwajcarski Kościół Protestancki (30,9%). W Szwajcarii jest widoczny podział, gdyż większe miasta (Berno, Zurych, Bazylea, Genewa) były częściowo i są nadal protestanckie, natomiast środkowa Szwajcaria i Ticino są tradycyjnie katolickie.
Może nas zdziwić fakt, iż w Szwajcaria jest także krajem o jednej z największych w Europie liczbie buddystów.
Wśród innych mniejszości religijnych w Szwajcarii są takze wyznawcy takich religii jak: pietyzm, Kościół Nowoapostolski, hinduizm, zielonoświątkowców, Świadków Jehowy, judaizm i metodyzm.