Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szkocja pogoda i klimat

Klimat

Szkocja leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego. Na pogodę w Szkocji ma wpływ Prąd Zatokowy, dzięki któremu klimat Szkocji jest cieplejszy, niż w innych krajach na podobnej szerokości geograficznej.

Średnia temperatura w zimie to ok. 0 - 5 stopni Celsjusza, śnieg i mróz zdarzają się bardzo rzadko. Średnia temperatura w lecie to ok. 13 – 16 stopni, ale mogą zdarzyć się też upalne dni. Cieplejsza i bardziej deszczowa jest zachodnia część Szkocji – roczna suma opadów wynosi tam ok. 3000 mm.

Pogoda

Pogoda w Szkocji jest zmienna i niestabilna. Charakterystyczną jej cechą jest wiatr i częste deszcze. Występują duże różnice pomiędzy pogodą w dolinach a pogodą w górach. Wybierając się na całodniową wycieczkę dobrze jest zabrać ze sobą coś ciepłego, przeciwdeszczowego oraz ubranie na zmianę. Warto też zostawić odpowiednio dużo miejsca w plecaku na wypadek gdyby deszczowa i zimna aura niespodziewanie zmieniła się w słoneczną pogodę.

Aktualną pogodę w Szkocji można sprawdzić tu:
 

Popularne miasta: