Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Szkocję

Najczęściej wybieranym środkiem lokomocji w Szkocji jest samochód. Jeśli nie własny, to wypożyczony. Zaletą jest nie tylko niezależność, ale i możliwość dotarcia do każdej, nawet najmniejszej miejscowości, w pobliże parków narodowych, klifów itp. Drogi utrzymane są w dobrym stanie, choć na terenach silnie górzystych bywają wąskie i kręte. Ruch lewostronny wymaga pewnej wprawy.

Szkocja zdecydowanie nie jest autostradową potęgą – drogi tego typu występują głównie w centralnej i południowej części, zazwyczaj wokół największych miast (Edynburg, Glasgow czy Sterling). Jedyną dobrą stroną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wszystkie szkockie drogi są bezpłatne w użytkowaniu (wliczając mosty i tunele, które w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii bywają płatne).

Wygodnym rozwiązaniem dla turystów jest skorzystanie ze szkockiej kolei. Pociągi lokalne obsługuje firma ScotRail. Tabor jest nowoczesny, a bilety można kupić w wielu miejscach – w kasach biletowych na dowolnym dworcu, biurach turystycznych, internecie, automatach biletowych, a także u konduktora. W ostatnim przypadku wystarczy zająć miejsce i oczekiwać na kontrolę, w czasie której pasażerowie, którzy nie wykupili wcześniej biletów, mogą to zrobić. Uwaga – jeśli konduktor nie dotrze do naszego przedziału, nie oznacza to, że podróżujemy za darmo. Bilety są sprawdzane, a także sprzedawane przy wysiadaniu z pociągu.

Ogromną popularnością wśród mieszkańców cieszą się lokalne linie autobusowe, z których korzystają najczęściej ze wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii. Siatka połączeń jest bogata, więc można w ten sposób dotrzeć w niemal każdy zakątek Szkocji. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy i są one znacznie tańsze, niż w przypadku kolei. Poruszają się jednak wolniej, niż pociągi. Polecane są zwłaszcza na krótkich trasach. Wówczas cena biletu waha się między kilka a kilkanaście funtów, w zależności od trasy.

Bardzo ważnym środkiem lokomocji, bez którego dokładne poznanie Szkocji nie jest możliwe, są promy. Dzięki nim dotrzemy na wyspy archipelagów Orkany, Szetlandy i Hebrydy. Oczywiście nie kursują na każdą szkocką wyspę (jest ich ok. 800), ale do tych najważniejszych i najbardziej zaludnionych.

Najważniejsze szkockie lotniska znajdują się w Edynburgu, Glasgow, Aberdeen czy Prestwick. Transport lotniczy polecany jest przede wszystkim przy najdłuższych trasach (północ-południe Szkocji). Możliwy jest także na krótszych dystansach, ale nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne, gdyż cena lotu wewnątrz Szkocji może wynieść ponad 100 funtów.

Popularne miasta: