Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Szkocji

Ceny w Wielkiej Brytanii utrzymują się na podobnym poziomie we wszystkich częściach składowych, jednak uważa się, że Szkocja jest tańsza, niż Anglia i nieco droższa od Walii. W samej Szkocji ceny różnią się przede wszystkim w odniesieniu to typu sklepu: drożej w małych, lokalnych, taniej – w większych, sieciowych (ASDA, Tesco). Podobnie jak w Anglii czy Walii, walutą jest tutaj funt szterling, którego kurs waha się pomiędzy: 4,7 a 5,5 PLN.

Za podstawowe artykuły zapłacimy średnio: bochenek chleba – 4-4,5 zł, 2 litry mleka – 5-6 zł, kilogram ziemniaków – 3-4 zł, litr wody mineralnej – 1,5-1,7 zł, 100 gramów kawy – 12-15 zł, 10 jajek – 3,5-4,5 zł, litr soku owocowego – 6-6,5 zł. Cena papierosów jest równie wysoka, co na terenie całej Wielkiej Brytanii – średnio od 25 do nawet 30 zł za jedną paczkę.

Nocleg w Szkocji wiąże się z podobnymi kosztami, co w Anglii. Najtańszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się w hostelu lub innym domu gościnnym. W takich miejscach możemy przenocować nawet za równowartość kilkudziesięciu złotych. Średnia cena pokoju w hotelu to 150-350 zł (tradycyjnie najdrożej w stolicy – Edynburgu), a wynajem apartamentu od prywatnego właściciela – 250-350 zł (obejmuje nocleg 2-3 osób).

Najbardziej ekonomiczną formą utrzymania się w Szkocji jest przygotowywanie sobie posiłków. Jadanie w restauracjach i innych lokalach nie należy do najtańszych przyjemności. Cena jednego zestawu obiadowego waha się od kilkudziesięciu do ponad 100 zł. Tańsze są dania serwowane przez bary szybkiej obsługi – 10-20 zł za hamburgera czy zapiekankę.

W Szkocji, tak jak w całej Wielkiej Brytanii, warto przyjrzeć się niektórym artykułom z wyższej półki. Szczególnie elektronice użytkowej, która potrafi być znacznie tańsza, niż w Polsce. Ceny odzieży są bardzo podobne do naszych, chociaż bywają wielkie promocje. Na obniżenie rachunku nie mogą jednak liczyć kierowcy. Cena litra paliwa bezołowiowego to 6,40-6,80 zł.

Popularne miasta: