Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia Szkocka

Kuchnia szkocka jest dużo mniej znana niż kuchnia brytyjska. Nie jest jednak wcale gorsza, wprost przeciwnie jest bardzo smaczna i ciekawa. Potrafi zaskoczyć znakomitym smakiem oraz oryginalnymi składnikami.

Produktami najczęściej używanymi w kuchni szkockiej są: mięso, ryby, dziczyzna, wyroby mleczarskie, owoce i owies.

Szkockie przysmaki

Potrawą – symbolem, dostępną niemal wszędzie jest haggis. Inne znane potrawy to: shortbread, czarny pudding, bannocks, cranachan, black bun . Tradycyjne szkockie śniadanie składa się z owsianki, jajek na bekonie, kiełbasy i herbaty. Obiady są zazwyczaj pożywne i sycące. W Szkocji chętnie jada się zupy, do najpopularniejszych należy Scotch Broth oraz Cullen Skink. Często spotykanym daniem obiadowym jest stovies oraz wszelkiego rodzaju dania z wołowiny i dziczyzny. Bardzo popularne są wędzone ryby, łosoś oraz owoce morza: krewetki , kraby, ostrygi.

Haggis to potrawa z owczego żołądka nafaszerowanego owczym mięsem i podrobami z kolendrą, cebulą i mąką owsianą. Tak przygotowany żołądek jest gotowany przez kilka godzin w wywarze z podrobów i baraniego łoju. Haggis podaje się najczęściej z ziemniakami i brukwią. 25 stycznia spożywa się tzw. Burn’s Supper – uroczystą kolację na cześć Roberta Burnsa, poety, autora poematu opiewającego zalety haggis.

Najpopularniejsze potrawy

Shortbread to chrupkie maślane pieczywo.

Banncocks – ciasteczka owsiane smażone na oleju i podawane z serem.

Jajka po szkocku – jajka ugotowane na twardo, obtoczone mielonym ięsem z przyprawami, wysmarowane pianą z białek i posypane okruchami ciemnego chlaba, a następnie wysmażone na oleju.

Czarny Pudding – pudding z łoju i krwi baraniej z dodatkiem owsianki, cebuli, ziół i mleka. Całość zapieka się w naczyniu żaroodpornym lub owczych jelitach.

Stovies – danie ze smażonego mięsa mielonego zmieszanego z cebulą i ziemniakami.

Black Bun – placek owocowy o ciemnej barwie podawany w Nowy Rok, Noc św. Andrzeja, Noc Roberta Burnsa i inne święta.

Carnachan – pudding owsiany składający się z mąki owsianej, malin, bitej śmietany i whisky.

Popularne miasta: