Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Szkocji

Do poruszania się szkockimi drogami uprawieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają ważne prawo jazdy. Kategoria B umożliwia prowadzenie samochodu osobowego do 3,5 tony oraz przewożenie przyczepy do 750 kg. Kierowcy z Polski nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Trzeba jednak pamiętać o dowodzie rejestracyjnym oraz ubezpieczeniu OC.

Najważniejsza zasada ruchu drogowego to ruch lewostronny. Niedoświadczonym w tym względzie kierowcom poleca się sprawdzenie swoich umiejętności najpierw na rzadziej uczęszczanych drogach. W ten sposób unikniemy niebezpieczeństwa i przyzwyczaimy się nowych odległości. Na skrzyżowaniach pierwszeństwa ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony.

W samochodzie należy posiadać obowiązkowo trójkąt ostrzegawczy, ale zaleca się także wyposażoną apteczkę, gaśnicę i zapasowe żarówki. W czasie jazdy zakazane jest korzystanie z telefonu komórkowego, jeśli nie posiadamy zainstalowanego zestawu głośnomówiącego, a także z sygnału dźwiękowego w godzinach nocnych. Wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa z przodu pojazdu oraz z tyłu, jeśli takowe zostały zainstalowane. Przewożenie dzieci do 12 lat i 135 cm wzrostu możliwe jest wyłącznie w foteliku (także na przednim siedzeniu, ale przy nieaktywnej poduszce powietrznej i tyłem do kierunku jazdy). Dzieci powyżej 12 lat powinny być zabezpieczone dopasowanymi pasami.

Prędkość podawana jest w milach na godzinę. W Szkocji obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – do 30 mph (48 km/h), w terenie niezabudowanym – 60 mph (96 km/h) na drogach jednopasmowych i 70 mph (112 km/h) na drogach dwupasmowych (ekspresowych).

Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty, nawet do 25 000 zł (jazda pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości na autostradzie). Do 5 000 zł zapłacimy za przekroczenie prędkości na pozostałych drogach, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy przejazd na czerwonym świetle.

Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,8 promila.

Popularne miasta: