Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szkocja zabytki i atrakcje

Największą atrakcją Szkocji jest przyroda, zabytki i piękne krajobrazy. To idealne miejsce dla tych, którzy kochają architekturę, historię, przyrodę i piesze wędrówki.

Zabytki

Jeżeli chodzi o szkockie miasta koniecznie trzeba zobaczyć Edynburg, Glasgow, Perth i Aberdeen.

Największą atrakcją Szkocji są zamki. Najbardziej znane to: zamek w Edynburgu majestatycznie górujący nad stolicą Szkocji, Stirling Castle, Glamis Castle – nawiedzony zamek, w którym według legendy straszą ofiary popełnionych tam makabrycznych zbrodni, Inverness Castle, Eliean Dounan Castle na wyspie Skye – perła szkockiej fortyfikacji, Cluzean Castle, na którym odbywają się imprezy plenerowe i festyny. Na terenie Szkocji leży zamek Balmoral – główna letnia rezydencja rodziny królewskiej.

Niemałą atrakcją są malownicze i romantyczne ruiny zamków i budynków sakralnych. Do najsłynniejszych ruin zamków należą: Lochleven Castle – miejsce, w którym więziono królową Szkocji Marię, Slains Castle – ruiny które zainspirowały twórcę postaci Draculi, Dunottar Castle gdzie kręcono filmową adaptację Hamleta, Urquhart Castle nad jeziorem Loch Ness. Do najważniejszych pozostałości budowli sakralnych należą: Merlose Abbey, Iona Abbey na wyspie Iona – miejsce skąd rozpoczęła się ewangelizacja Szkocji, Katedra w Glasgow, The Abbey Church of Dunfermline – miejsce pochówku wielu królów i królowych Szkocji.

Atrakcje

Po ekranizacji przygód Harry’ego Pottera dużą popularnością cieszy się West Highland Line – linia kolejowa biegnąca z Glasgow do Mallaig. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków kolejowych przecinająca 21 wiaduktów Glenfinnan, prowadząca koło jeziora Loch Morar, przez najwyżej położoną stację kolejową w Wielkiej Brytanii oraz u podnóża Ben Nevis.

Do największych atrakcji Szkocji należą niewątpliwie góry, jeziora i parki narodowe. Najsłynniejszymi jeziorami Szkocji są Loch Ness – miejsce gdzie według legendy mieszka potwór Nessie oraz Loch Lomond – największe jezioro Wielkiej Brytanii. Warto także zobaczyć Loch Awe z malowniczym zamkiem Kilchurn Castle.

Do najpopularniejszych szkockich parków narodowych należy Cairngroms National Park. Można w nim zobaczyć charakterystyczne dla Szkocji wrzosowiska oraz 4 z 5 najwyższych szczytów Wielkiej Brytanii. Warto wybrać się do któregoś z licznych parków regionalnych, np. Drumlanrig Country Park uznawany za najlepszy w całej Szkocji, czy Cluzean Country Park.

Mając więcej czasu warto zwiedzić szkockie wyspy: Arran, nazywaną Szkocją w miniaturze, Iona ze słynnym Iona Abbey, miejscem narodzin szkockiego chrześcijaństwa, Skye, Isle of Bute – tutaj w czasie II wojny światowej mieściła się kolonia karna, w której Władysław Sikorski umieszczał swoich politycznych wrogów.

Wycieczka do Szkocji byłaby niezaliczona bez wizyty w destylarni i skosztowania oryginalnej whisky. W regionie Speyside powstał szlak Malt Whisky Trail. W jego obrębie znajduje się najczęściej odwiedzana przez turystów Glenfiddich Destillery i najmniejsza szkocka destylarnia Eradour Destillery.

Ciekawe miejsca

Dolina Glencoe – Dolina Łez, w której kręcono film o Harrym Potterze, doskonałe miejsce na piesze wędrówki, wspinaczkę, kolarstwo górskie i jazdę na nartach.

Skara Brae – prehistoryczna osada z epoki neolitu, znajduje się na Orkadach, na wyspie Mainland, została wpisana na listę UNESCO.

Scottish Bird Centre – obserwatorium dzikiej natury. Można tu oglądać obraz z kamer zamieszczonych na wyspach i wodach Firth of Forth. Umożliwia to obserwację ptaków: pingwinów, rybitw, kormoranów, głuptaków, maskonurów i nurzyków. Przy Isel of May znajduje się największa kolonia fok szarych na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Deep Sea World – oceanarium w pobliżu Edynburga

Glencoe Mountain Resort – najstarszy ośrodek sportów zimowych w Wielkiej Brytanii, założony w 1956 r. Znajdują się tu trasy narciarskie i snowboardowe na wszystkich poziomach trudności.

Popularne miasta: