Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Szkocji

Formalności

Obywatele polscy podejmujący pracę na terenie Wielkiej Brytanii nie potrzebują zezwolenia na pracę. Przy wjeździe na teren kraju należy okazać paszport lub dowód osobisty. Od 1 maja 2004 r. Polacy mają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIC (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcentrePlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

Dostępnych jest wiele różnorodnych ofert pracy na różnych stanowiskach – od prostych prac fizycznych po prace biurowe i oferty dla doświadczonych specjalistów, prace sezonowe, tymczasowe i praca stała.

W Szkocji najłatwiej znaleźć pracę w hotelarstwie i gastronomii, budownictwie, handlu i usługach, przemyśle (magazyny, hurtownie, fabryki, przetwórnie). Dostępne są również oferty dla doświadczonych specjalistów z branży IT lub finansów.

Ofert pracy można szukać zarówno poprzez polskie, jak i brytyjskie agencje pracy oraz portale ogłoszeniowe. Można skorzystać z wyszukiwarki www.s1jobs.com zawierającą największą ilość ofert pracy na terenie całej Szkocji (ogłoszenia w jęz. angielskim). Inne przydatne adresy: www.emito.net, www.talentscotland.com, www.poloniusz.pl., http://scottishjobstoday.co.uk (w jęz. angielskim). Oferty pracy w Szkocji także w brytyjskich portalach z ogłoszeniami o pracę w Wielkiej Brytanii, np. www.monster.co.uk, www.jobsite.co.uk, www.britishjobs.net, www.workthing.com, www.topjobs.co.uk, www.jobsin.co.uk,www.jobs4network.co.uk. Warto także zarejestrować się w JobcentrePlus – oficjalnych brytyjskich służbach zatrudnienia.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP dla osób powyżej 21 lat, 5,03 GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eures – www.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk. Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajduje się wykaz legalnych agencji pracy działających na terenie Polski. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Wielkiej Brytanii znajduje się na portalach internetowych brytyjskiej polonii, np.: http://polemi.co.uk, www.moja wyspa.co.uk.

Popularne miasta: