Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Szkocji

Położenie

Szkocja leży w północnej części Wielkiej Brytanii. Do Szkocji należą również Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Szkocja stanowi część składową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zajmuje powierzchnię ok. 78 tys. km2, co stanowi 1/3 powierzchni Zjednoczonego Królestwa. Posiada własny parlament i rząd. Językami urzędowymi w Szkocji są angielski, szkocki (scots) oraz szkocki gaelicki (na Hebrydach). Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

Przeważającą część Szkocji zajmują wyżyny i góry. Uskok tektoniczny Highland Boundary Fault dzieli Szkocję na 2 części: Highlands na północy i zachodzie oraz Lowlands na południu i wschodzie. Highlands obejmuje Góry Kaledońskie i Grampiany. Dalej na południe leży Nizina Środkowoszkocka (Central Lowlands, Scottish Lowlands), na której dominują równiny i tereny pagórkowate. Najdalej na południe wysunięta część to Wyżyna Południowoszkocka (Southern Uplands).Największe rzeki Szkocji to Clyde, Tweet i Tay.

Ludność

Liczba ludności Szkocji wynosi ok. 5,2 mln. Najgęściej zaludniona jest Nizina Środkowoszkocka. Tam też znajdują się największe szkockie miasta.

Miasta Szkocji

Stolicą Szkocji jest Edynburg (447 tys. mieszk.) – siedziba parlamentu i rządu. Największym miastem jest natomiast Glasgow (593 tys. mieszk.), położone nad rzeką Clyde i uważane za komercyjną stolicę Szkocji. Inne ważne ośrodki miejskie to: Aberdeen, Dundee, Inverness, Paisley, Hamilton, East Kilbride, Cumbernauld.

Transport

Z Polski do Szkocji najlepiej dotrzeć samolotem. Tanie połączenia obsługują linie WizzAir i Ryanair. Loty do Edynburga i Glasgow dostępne są z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy. Czas przelotu z Polski do Szkocji wynosi ok. 2 godziny.

Szkocja posiada 3 główne lotniska: Edinburgh Airport, Glasgow International Airport, Glasgow – Prestwick Airport (koło Glasgow). Lotniska znajdują się także w Aberdeen, Inverness i Dundee.

Szkocja posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg, autostrad jest tu nieco mniej niż w innych częściach Wielkiej Brytanii. Obowiązuje ruch lewostronny. Niektóre drogi na zachodzie i północy Szkocji są wąskie, z mijankami. Stan nawierzchni jest bardzo dobry. Autostrady są bezpłatne. Z wypożyczeniem samochodu nie ma problemu, warunkiem jest posiadanie prawa jazdy przez co najmniej 2 lata.

Najtańszym sposobem przemieszczania się po Szkocji jest autobus. Pomiędzy największymi miastami autobusy kursują często i są dość tanie. Najtańsi przewoźnicy to Citylink i Megabus.

Sieć kolejowa Szkocji jest dobrze rozwinięta i nowoczesna – pociągi są szybkie, punktualne i wygodne. Wadą są wysokie ceny. Największym szkockim przewoźnikiem jest ScotRail. Ceny biletów uzależnione są od odległości oraz daty i godziny podróży. Inni przewoźnicy działający na terenie Szkocji to Cross Country, Virgin Trains, East Coast.

Turystyka

Największym walorem Szkocji jest przyroda i piękne krajobrazy. Najbardziej znanym na świecie miejscem w Szkocji jest jezioro Loch Ness, które zamieszkuje ponoć legendarny potwór. W ostatnich latach atrakcją stał się pociąg Harry’ego Pottera, czyli linia kolejowa West Highland Line z Glasgow do Mallaig. Do sztandarowych atrakcji należą także zamki: Edynburg, Stirling, Dumbarton i Perth. Będąc w Szkocji trzeba koniecznie zobaczyć destylarnię whisky. Jeżeli chodzi o miasta do najciekawszych należą Edynburg, Glasgow i Perth. Warto również wybrać się na wyspę Skye w archipelagu Hebrydów, uważaną za najpiękniejszą na świecie oraz wyspę Arran, zwaną Szkocją w miniaturze.

Popularne miasta: