Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Paryża

Informacje ogólne i położenie

Paryż jest stolicą i największym miastem Francji. Leży nad Sekwaną, w północnej części państwa. Uważne jest za polityczne, ekonomiczne i kulturalne centrum kraju, jest także stolicą regionu administracyjnego Ile-de-France. W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje ponad 2 miliony ludzi, a całą aglomerację paryską – ponad 12 milionów. Każdego roku kraj odwiedza ponad 30 milionów turystów.

Miasto podzielone jest na 20 ponumerowanych dzielnic. Numeracja odbywa się spiralnie, od środka (centrum miasta), zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ścisłe centrum to dzielnice 1-8. Przewodniczącej każdej z nich jest mer. Osobnego mera posiada także Paryż jako całość.

Podróż samochodem

Paryż jest bez wątpienia najważniejszym węzłem komunikacyjnym we Francji. Posiada 3 obwodnice – Bulwar Peryferyjny, autostradę A86 na przedmieściach i Francilienne (droga krajowa N104) na głębokiej paryskiej prowincji. Przez miasto przebiega około 2 tysięcy kilometrów dróg. Paryż skomunikowany jest z innymi miastami za pomocą 8 autostrad.

W mieście bardzo często tworzą się korki. Na dodatek, w centrum miasta trudno o wolne miejsce parkingowe. Postój możliwy jest tylko na wyznaczonych miejscach, po uiszczeniu opłaty w parkomacie (za pomocą monet lub karty magnetycznej o określonym limicie, którą można zakupić w kiosku). Wyróżnia się dwie strefy – normalną (miejską) oraz mieszkaniową. W obydwu z nich parkowanie jest bezpłatne w niedziele i święta oraz codziennie w godzinach 19.00-9.00.

Podróż pociągiem

W Paryżu znajduje się kilka dworców, a wśród nich 6 największych i najważniejszych, które uznaje się za główne: Gare du Nord, Gare Montparnasse, Gare de I'Est, Gare de Lyon, Gare d'Austerlitz, Gare Saint-Lazare. Największy z nich to Gare du Nord (przy okazji to także jeden z największych dworców świata, obsługujący największą liczbę pasażerów).

Z dworców kursują pociągi różnego typu – dalekobieżne, regionalne, podmiejskie, pociągi RER kursujące wokół aglomeracji paryskiej, a także Eurostar do Londynu czy linie Thalys do Belgii, Holandii i Niemiec.

Podróż samolotem

Największym portem lotniczym w pobliżu Paryża jest lotnisko im. Charles'a de Haulle'a, znajdujące się około 40 km na północny-wschód od centrum miasta. To jedno z największych lotnisk w Europie i na świecie. Każdego roku obsługuje ok. 60 milionów pasażerów, korzystających z połączeń na kilkuset trasach.

Mniejsze lotniska to port lotniczy Orly, obsługujący głównie połączenia lokalne) oraz lotnisko w Beauvais – specjalizujące się w lotach czarterowych i obsłudze tanich linii.

Komunikacja miejska

Najważniejszym środkiem komunikacji miejskiej w Paryżu jest metro. Składa się z 16 linii, mierzy ponad 220 kilometrów, a podróżni mają do dyspozycji ok. 380 stacji. Obsługuje trasy głównie w centrum miasta i bliskich przedmieściach.

Dalej dojeżdżają pociągi kolei miejskiej RER, która składa się z 5 linii, 245 stacji i mierzy ok. 570 km (w ścisłym centrum miasta to kilkadziesiąt kilometrów i ok. 30 stacji, jej zadaniem jest głównie obsługa dalszych części Paryża). Z najbardziej odległych zakątków kursują koleje Transilien, które docierają do stacji kolei RER lub metra.

Po Paryżu można poruszać się także liniami tramwajowymi (jest ich niewiele, bo ok. 5) oraz autobusowymi, których sieć połączeń jest znacznie bogatsza – to ponad 300 linii.

Atrakcje turystyczne

Symbolem Paryża jest bez wątpienia metalowa i wysoka na 324 metry Wieża Eiffla. Równie dużą popularnością wśród turystów cieszą się zabytkowe zabudowania sakralne, w tym Katedra Notre-Dame, czyli gotycka świątynia budowana od XII do XIV wieku czy Bazylika Sacre Coeur na szczycie wzgórza Montmartre.

Równie symboliczne są takie budowle jak Łuk Triumfalny, upamiętniający francuskie zwycięstwa czy Panteon – kiedyś kościół, a dziś mauzoleum z grobowcami najsłynniejszych Francuzów. Paryż to także Luwr – jedno z najważniejszych muzeów na świecie, z dziełami sztuki, które trzeba zobaczyć.

Turyści doceniają również słynny kabaret Moulin Rouge, Aleję Pól Elizejskich – reprezentacyjny deptak czy zielony Lasek Buloński – idealny na odpoczynek. Najmłodsi nie zapominają o parkach rozrywki Disneyland i Parku Asteriksa.

Wyznaczanie trasy