Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Paryż – pogoda i klimat

Klimat 
Paryż leży na granicy dwóch stref klimatycznych, stąd też pogoda bywa tu bardziej zróżnicowana niż na gorącym Południu, czy też w kontynentalnej, wschodniej części kraju. Z północy w rejony aglomeracji napływają masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, przynoszące dość spore opady, z drugiej zaś strony wpływ klimatu kontynentalnego warunkuje większe amplitudy temperatur, niż te znane z wybrzeży w okolicach Kanału Angielskiego – zimą temperatury spadają nieznacznie poniżej 0 stopni Celsjusza, zaś lato bywa tutaj upalne, ze średnimi temperaturami przekraczającymi w lipcu i sierpniu 23 stopnie Celsjusza.
 
Pogoda
Na najpiękniejszą i najbardziej zachęcającą do zwiedzania aurę możemy liczyć w Paryżu wiosną (przede wszystkim w kwietniu i maju), kiedy temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 20 stopni Celsjusza, a liczba dni pochmurnych i deszczowych znacząco zmniejsza się w stosunku do miesięcy zimowych. Latem często zdarzają się tu burze (charakterystyczne dla całego północnego regionu Francji), a temperatury nierzadko przekraczają 25 stopni Celsjusza, co przy dłuższym pobycie może okazać się nieco męczące – miasto znajduje się w niecce pomiędzy wzgórzami, toteż trudno tu liczyć na ożywcze powiewy wiatru i dopływ świeżego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Począwszy od przełomu września i października w Paryżu częściej zaczynają pojawiać się mżawki, a temperatury panujące tu jesienią spadają do ok. 15 stopni Celsjusza sprawiając, iż przyjemniejszą od spacerów formą spędzania czasu stają się całodzienne wizyty w galeriach, muzeach, czy też posiedzenia w klimatycznych kawiarniach miasta. Paryskie zimy bywają zwykle łagodne, choć opady śniegu i lekkie przymrozki na przestrzeni grudnia i stycznia nie są tu niczym nadzwyczajnym.
 
Popularne miasta: