Przewodnik po Paryżu
Historia
Historia Paryża bierze swój początek z wysepki Île de la Cité na Sekwanie, leżącej w samym sercu współczesnej aglomeracji – to tu w III wieku p.n.e. zasiedliło się plemię Paryzjów, skolonizowane później przez Rzymian, a od VI wieku znajdujące się pod panowaniem dynastii Merowingów. Gwałtowny rozwój miasta (zwłaszcza na prawym brzegu Sekwany) przypada na czasy średniowiecza, kiedy powstały tu m.in. Katedra Notre Dame, czy słynna Sorbona, a wypracowywanej przez kolejne stulecia pozycji kulturalnej stolicy świata nie zachwiało nawet przeniesienie siedziby królewskiej do Wersalu za czasów Ludwika XIV (na przełomie XVII i XVIII wieku). W 1789 roku losami Paryża i całej Europy zatrzęsła Rewolucja Francuska, przynosząc nie tylko znaczące przemiany obyczajowe, ale również gwałtowny rozwój przemysłu całego kraju i – w konsekwencji – bogacenie się klasy mieszczańskiej, pełniącej odtąd coraz ważniejszą rolę w zmieniającym się społeczeństwie. Historyczne burze, jakie przyniósł wiek XIX, nie zahamowały kulturalnego rozwoju miasta, uważanego za mekkę malarzy, literatów i architektów z całego świata aż do wybuchu II wojny światowej, po której Paryż musiał podzielić tytuł artystycznej stolicy z Nowym Jorkiem. Po dziś dzień francuska metropolia pozostaje oddana sztuce, której pomniki na każdym kroku przeplatają się z pamiątkami burzliwej historii miasta.
Informacje praktyczne
Paryż dzieli się na 20 dzielnic ze względu na swój kształt nazywanych „arrondissements” (okręgami, spiralami), każda kolejna otacza bowiem poprzednią, pozwalając tym samym prześledzić sposób, w jaki miasto rozwijało się na przestrzeni stuleci. Pierwsze arrondisement zakreśla historyczną kolebkę Paryża z wyspą Île de la Cité, zaś kolejne – aż do szóstego – zawierają centrum z najsłynniejszymi zabytkami architektury, galeriami, muzeami, czy deptakami; peryferyjne dzielnice są obecnie zamieszkiwane głównie przez imigrantów tworzących barwną mieszankę kulturową, nadającą charakter zarówno samemu miastu, jak i tworzonej tu muzyce, czy literaturze. Poruszanie się po całej aglomeracji ułatwia metro należące do najstarszych na świecie i samo w sobie stanowiące atrakcję turystyczną Paryża – wiele z jego stacji zbudowano i udekorowano w stylu secesyjnym, a w czasie przejazdu z jednego końca miasta na drugi będziemy mieli okazję najbliżej przyjrzeć się szerokiemu przekrojowi tutejszego społeczeństwa.
Warto zobaczyć
Wielość galerii sztuki, muzeów, czy pereł architektury, jakie możemy znaleźć w Paryżu sprawia, iż o miejscach wartych zobaczenia można by mówić w zasadzie bez końca, w poszukiwaniu atrakcji warto jednak wybrać się na najzwyklejszy spacer uliczkami centralnych dzielnic, z których każda urzeka i fascynuje na swój sposób. Lewy Brzeg Sekwany, po dziś dzień przyciągający podmiejską atmosferą, oferuje turystom spotkanie z kolorowym, tętniącym muzyką i pełnym ulicznych artystów Montmartrem, kabaretową atmosferą okolic Pigalle, ale również z niespiesznym, piknikowym charakterem Ogrodów Luksemburskich. Prawy Brzeg, historycznie starszy, rozwija się spiralnie od Luwru, poprzez tzw. Trasę Tryumfalną z Polami Elizejskimi, Łukiem Tryumfalnym i ogrodami Tuilleries, aż po najbogatsze dzielnice w okolicach Grands Boulevards i historyczne Marais. Obok najsłynniejszego muzeum na świecie zwiedzimy tu m.in. Wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame, Centrum Pompidou, czy przepiękną Bazylikę Sainte Chapelle. By w pełni poczuć klimat Paryża warto także zasiąść w jednej z typowych „brasserie”, gdzie nie tylko posilimy się w trasie pomiędzy kolejnymi obiektami do zwiedzenia, ale również będziemy mieli okazję zaobserwować charakterystyczny ton życia towarzyskiego tutejszych mieszkańców.