Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Paryż-Orly (ORY)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Paryż-Orly to międzynarodowe lotnisko, drugie dla stolicy Francji (po porcie lotniczym Charlesa de Gaulle'a). Znajduje się ok. 15 kilometrów na południe od centrum Paryża. Obsługuje ponad 25 milionów pasażerów rocznie.

Składa się z dwóch terminali – Orly Ouest (Zachód) i Orly Sud (Południe). Większość podróżnych korzysta z terminala zachodniego, z którego kursują samoloty takich linii jak Air France, Iberia czy TAP. Terminal południowy to m.in. linie Air Europa, Corsairfly, easyJet czy Transavia.

Terminal Orly Sud

Terminal południowy to budynek kilkukondygnacyjny. Na poziomie -1 znajdują się sklepy, kaplica oraz pokój dla rodziców z dziećmi. Poziom 0 to informacja turystyczna, palarnia, sklep wolnocłowy, punkty dostępu do internetu, pokój dla rodziców z dziećmi, punkt poszukiwania zagubionego bagażu, salon prasowy, lokale gastronomiczne i biuro podróży.

Na poziomie 1 znajduje się kilkanaście sklepów wolnocłowych, lokale gastronomiczne, pokój do opieki nad dzieckiem, bank, apteka i punkty dostępu do internetu. Poziom 2 zajmowany jest przez lokale gastronomiczne, salę konferencyjną i kaplicę. Wyżej znajdują się kolejne lokale gastronomiczne, sale konferencyjne i biura.

Terminal Orly Ouest

Terminal zachodni znajduje się na trzech poziomach. Na najniższym (poziomie 0) znajdują się m.in. pokój dla rodziców z dziećmi, centrum medyczne, punkt poszukiwania zagubionego bagażu, wypożyczalnie samochodów, lokale gastronomiczne, kaplica, poczta i informacja turystyczna.

Na poziomie 1 mieści się kilkanaście sklepów wolnocłowych, pokój dla rodziców z dziećmi, punkty dostępu do internetu, saloniki prasowe, apteka, strefy gier wideo, lokale gastronomiczne i bank. Wyżej znajduje się tylko strefa biznesowa oraz restauracja.

Parking

Do dyspozycji podróżnych jest kilka parkingów znajdujących się przed terminalami. Oznaczone są symbolami od P0 do P7. Na większości z nich parkowanie do 10-20 minut jest bezpłatne. Kolejne 10-20 minut to koszt ok. 3 euro, a godzina parkowania kosztuje 4 euro.

Parkingi długoterminowe to P4, P5 i P7 dla pasażerów korzystających z terminalu Orly Ouest i P4 oraz P7 dla pasażerów terminalu Orly Sud. Koszt parkowania przez jeden dzień to ok. 15 euro, 1 tydzień – ok. 100 euro, do 2 tygodni – 125 euro, a do 1 miesiąca – 130 euro.

Transport na lotnisko

Lotnisko Paryż-Orly znajduje się tuż przy autostradzie A106, więc warto z niej skorzystać. Zjazdy są wyraźnie oznaczone. Możliwy jest także transport autobusowy – przede wszystkim linią obsługiwaną przez port lotniczy, czyli Orlybus, kursujący z paryskiego przystanku Denfert Rochereau (z centrum miasta można tam dojechać metrem lub koleją miejską RER). Kursuje średnio co 20 minut, a bilet kosztuje 7 euro.

Na trasie tej jeżdżą również autobusy paryskiej komunikacji miejskiej – są to linie oznaczone numerami 183, 285 i 292. Bilet normalny kosztuje ok. 2 euro. Warto skorzystać także w kolei miejskich RER. Linia RER B kursuje do stacji Antony, skąd odjeżdża pociąg obsługiwany przez lotnisko – Orlyval. Koszt całej podróży to 11 euro. Z kolei linia RER C kursuje do stacji Pont de Rungis, skąd odjeżdża autobus na lotnisko. Koszt przejazdu – 6 euro. Na terenie samego lotniska, między terminalami, poruszają się autobusy Orlybus.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska