Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (CDG)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle to największe międzynarodowe lotnisko we Francji. Mieści się w aglomeracji paryskiej, w miejscowości Roissy-en-France. Pod względem liczby pasażerów to drugie lotnisko w Europie, obsługujące ponad 60 milionów podróżnych roczenie.

Lotnisko składa się z trzech terminali – terminalu 1, terminalu 2 podzielonego na części 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F1, 2F2 i 2G oraz terminalu 3. Z portu korzystają takie linie lotnicze jak Air France, Lufthansa, American Airlines, easyJet, Delta Air Lines czy Regional.

Terminal 1

To budynek kilkukondygnacyjny. Na najniższym poziomie, poza stanowiskami do bezpośredniej obsługi pasażerów, znajdują się m.in. bank, punkt zagubionego bagażu, apteka, pokój dla rodziców z dziećmi, lokale gastronomiczne, poczta, kaplica czy salon prasowy. Na II poziomie mieści się m.in. biuro podróży, bank, punkty dostępu do internetu, lokale gastronomiczne. Na III poziomie znajduje się kilkanaście sklepów wolnocłowych, punkty dostępu do internetu, lokale gastronomiczne i pokoje dla rodziców z dziećmi. Najwyższy poziom to m.in. informacja turystyczna, wypożyczalnie samochodów, bank i biura podróży.

Terminal 2

Terminal podzielony jest na kilka części -  2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F1, 2F2 i 2G. Obsługiwani są na nim pasażerowie przede wszystkim Air France, ale także innych linii zrzeszonych w Star Alliance (w tym polskiego LOT-u). Wszystkie mają bardzo podobny układ i oferują tego samego typu punkty – lokale gastronomiczne, wypożyczalnie samochodów, informację turystyczną, pocztę, aptekę, punkt medyczny, sklepy wolnocłowe, punkty dostępu do internetu, pokoje dla rodziców z dziećmi itp. Warto wcześniej sprawdzić dokładną mapę lotniska, aby dotrzeć do odpowiedniej części terminalu.

Terminal 3

Na terminalu tym obsługiwani są przede wszystkim klienci małych linii lotniczych oraz lotów czarterowych. Pod względem ilości lokali usługowych jest to najbardziej uboga część lotniska. Znajduje się tu bankomat, kantor, kilka lokali gastronomicznych, salon prasowy, sklepy wolnocłowe, toalety i pokój dla rodziców z dziećmi. Większość toalet na lotnisku dostosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Parking

Na terenie lotniska działa kilka parkingów, a każdy z nich posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Miejsca postojowe tuż przy terminalach przeznaczone są na krótki czas parkowania. Pierwszych 10 minut jest bezpłatnych, kolejne 10 to koszt 3 euro, a godzina – 9 euro.

Parkowanie długoterminowe możliwe jest np. na parkingu oznaczonym jako P3 Resa. Tydzień postoju kosztuje 125 euro, 2 tygodnie to koszt 170 euro, a za 3-4 tygodnie trzeba zapłacić ponad 200 euro.

Transport na lotnisko

Dotarcie na lotnisko Paryż-Roissy-Charles de Gaulle możliwe jest na kilka sposobów. Jeśli wybieramy samochód osobowy, należy skorzystać z autostrady A1. Port znajduje się 23 kilometry na północny-wschód od centrum Paryża, a podróż trwa zazwyczaj około 30 minut. Na trasie tej kursują również prywatne busy, ale za przejazd trzeba zapłacić nawet 30 euro.

Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z regionalnej sieci kolei RER, która porusza się głównie po aglomeracji paryskiej. Linią B dotrzemy do i z głównego dworca kolejowego Paryża, czyli Gare du Nord.

Do dyspozycji pasażerów są także linie autobusowe, w tym Roissybus kursujący między terminalami, ale dojeżdżający także do Paryża, w okolice Opery Garnier. Połączenia autobusowe proponuje także Air France. Autobusy tej linii docierają do 2 terminala i kursują w godzinach 6.00-23.00. W Paryżu docierają w okolice Łuku Triumfalnego.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska