Paryż – zabytki i atrakcje
Zabytki
Paryż uznawany jest za kolebkę europejskiej kultury, bowiem właśnie tutaj najwcześniej zarysowywały się nowe style w architekturze i kulturze, i tu powstawały najwspanialsze budowle poszczególnych okresów. Jedną z wizytówek miasta jest niewątpliwie Katedra Notre Dame rozbudowywana przez niemal całe średniowiecze i uznawana za najbardziej reprezentatywny przykład architektury gotyckiej; innym widowiskowym zabytkiem tego okresu jest kaplica Sainte-Chapelle powstała w XIII wieku i po dziś dzień zachwycająca swoim monumentalnym wnętrzem. Do najbardziej reprezentacyjnych zabytków Paryża należy również kompleks uniwersytecki Sorbony oraz słynny Luwr pełniący niegdyś rolę siedziby królewskiej, później przekształcony w muzeum o imponujących swą wielkością i wartością zbiorach. Wspaniałymi zabytkami są także inne budynki pełniące na przestrzeni wieków rolę siedzib władz, jak choćby XVIII-wieczny Pałac Elizejski, Palais-Royal, czy neorenesansowy Ratusz; Polaków w sposób szczególny może zainteresować pałac nazywany Hotelem Lambert, gdzie w XIX wieku skupiała się polityczna i artystyczna śmietanka zamieszkującej Paryż Polonii. Pomnikami nowszej historii są takie dzieła, jak Łuk Tryumfalny (upamiętniający zwycięstwa Francji w wojnach napoleońskich), XX-wieczna Bazylika Sacré Coeur (wzniesiona w podzięce za zwycięstwo w wojnie z Prusami), czy Wieża Eiffla wzniesiona na Wystawę Światową w 1889 roku, a obecnie stanowiąca najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża na całym świecie.
Zwiedzanie
Aby najpełniej skorzystać z atrakcji turystycznych Paryża warto zaopatrzyć się w Carte Musées et Monuments obowiązującą w ponad 70 obiektach muzealnych i zabytkach miasta oraz jego okolic – wydatek rzędu kilkudziesięciu euro zwróci się z pewnością w trakcie zwiedzania kilku miejsc na przestrzeni 1, 2 lub 4 dni. Warto również pamiętać, iż większość paryskich galerii i muzeów otwiera swoje podwoje bezpłatnie w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, stwarzając doskonałą okazję do zapoznania się ze zbiorami Luwru, Centrum Pompidou, czy galerii Rodina i Picassa. Doskonałym pomysłem na spotkanie z Paryżem jest również wycieczka autobusem (mamy do dyspozycji kilka linii kursujących pomiędzy najciekawszymi atrakcjami), jak i piesza przechadzka – w najszerszym miejscu Paryż ma zaledwie 12 km długości, a unoszące się nad panoramą miasta monumenty pomagają w orientacji, nie musimy więc bać się o odnalezienie drogi powrotnej, gdy urocze paryskie uliczki wyprowadzą nas poza centrum miasta.
Atrakcje, ciekawe miejsca
Wybierając się na kilkudniową wycieczkę do Paryża warto zarezerwować odrobinę czasu na piknik w jednym ze wspaniałych ogrodów miasta – na rozkoszną sjestę możemy pozwolić sobie m.in. w Ogrodach Luksemburskich, na Polach Marsowych lub na wzgórzu Sacré Coeur, gdzie obok towarzystwa turystów z całego świata czeka na nas także przepiękna panorama; doskonałym miejscem na spacer są również dwa ogromne parki: słynny Lasek Buloński i wysunięty na wschód Lasek Vicennes.
Ciekawym miejscem dla miłośników historii będzie z pewnością Twierdza Conciergerie pełniąca w czasach Rewolucji Francuskiej rolę więzienia dla obalonych decydentów, współcześnie przekształcona w muzeum pełne pamiątek owych burzliwych wydarzeń i jednocześnie mieszcząca w sobie Pałac Sprawiedliwości. Pasjonaci muzyki spędzą z kolei ciekawy dzień udając się na Montmartre, uważany za miejsce, w którym operetka przekształciła się we współczesny kabaret – obok najsłynniejszego Moulin Rouge (gdzie zapoznamy się z historią gatunku) na barwny wieczór z frywolnymi tańcami i śpiewem zaprasza tu kilkanaście znakomitych teatrów kabaretowych.