Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Paryżu

Warunki zatrudnienia Polaków
Obowiązek posiadania pozwolenia na pracę został zniesiony dla Polaków w 2008 roku, kiedy w życie weszły nowe zasady regulujące rynek dla obywateli Unii Europejskiej. Obecnie jedynymi dokumentami wymaganymi dla podjęcia pracy pozostają ważny paszport oraz numer identyfikacji podatkowej, nadawany przez paryski urząd w ciągu kilku dni od zarejestrowania się w tutejszej bazie pracowników.
 
Jakie stanowiska poszukiwane? 
Od lat niezmiennie najbardziej poszukiwanymi pracownikami są w Paryżu specjaliści z zakresu budownictwa, mechaniki, czy metalurgii, dla których sporo pracy znajdzie się nie tylko w samym mieście, ale również w licznych ośrodkach przemysłowych w obrębie aglomeracji. Z racji turystycznego charakteru Paryża rąk do pracy brakuje również we wszystkich sektorach związanych z obsługą napływających tu gości – ze znajomością języka francuskiego i angielskiego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem pracy w jednym z licznych hoteli, w kawiarni, restauracji, bądź za ladą sklepu w pobliżu centrum miasta. Pamiętajmy również o tym, iż Paryż stanowi ważne centrum biznesowe Europy, toteż nie brak tu ciekawych stanowisk na wyższych szczeblach – szczególnie poszukiwani są specjaliści z zakresu ubezpieczeń, finansów i bankowości.
 
Ile można zarobić?
Podstawową stawką oferowaną pracownikom w Paryżu jest obecnie kwota 9,50 EUR, o ile uda nam się jednak znaleźć posadę w jednym z popularnych hoteli lub w znanej restauracji, możemy liczyć na ok. 11 EUR za godzinę oraz spore napiwki od międzynarodowej klienteli. W sektorze budowlanym zarobki wahają się od 1600 do 2500 EUR miesięcznie, zaś specjaliści z branż związanych z finansami, zatrudniani w jednym z paryskich centrów biznesowych, mogą liczyć na zarobki od 3000 EUR miesięcznie wzwyż.
Popularne miasta: