Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Paryżu

Waluta
Od roku 2002 walutą obowiązującą we Francji jest euro dzielące się na 100 centów. Wspólna dla Unii Europejskiej jednostka monetarna wyparła obowiązującego od XIV wieku franka.
 
Ceny
Paryż z pewnością nie należy do najtańszych destynacji turystycznych, przy odrobinie starań możemy jednak spędzić tu kilka dni bez rujnowania domowego budżetu. Ceny pokoi dwuosobowych w średniej klasy hotelach to w okresie pozasezonowym ok. 50 EUR, zaś począwszy od kwietnia za pobyt w obrębie centrum (w okolicach 5-6 „arrondisement”) będziemy musieli zapłacić o ok. 30% więcej. W cenę noclegu zwykle wliczone jest śniadanie, za ok. 5-7 EUR zjemy je jednak w większości kawiarni, gdzie możemy liczyć na szerszy wybór i lepszą jakość podawanych produktów. Na obiad najlepiej wybrać się do jednej z licznych restauracyjek, czy tzw. „bistrot” poza głównymi ulicami miasta – w podobnych przybytkach możemy zamówić „plat du jour” (danie dnia) w cenie ok. 10-12 EUR, składające się zwykle z przystawki, dania głównego oraz deseru. Za kawę zapłacimy w większości barów od 1 do 2 EUR, więcej może jednak kosztować wieczorne posiedzenie w jednym z paryskich klubów – ceny drinków zaczynają się zwykle od 7 EUR, a same bilety wstępu do tego typu miejsc to wydatek od 10 do aż 50 EUR.
 
Przykładowe ceny w sklepach:
Chleb: 1-1,30 EUR
Bagietka: ok. 0,50 EUR
10 jajek: 1,50-1,70 EUR 
1l mleka: 0,80-1 EUR
1l wody mineralnej: 0,70-0,80 EUR
1l wina: ok. 2,5 EUR
 
1l benzyny: ok. 1,60 EUR
 
Gdzie warto robić zakupy
Posiadacze grubszych portfeli mogą udać się na zakupy na Grands Boulevards, gdzie czeka na nich szereg butików prezentujących kolekcje najsłynniejszych projektantów z całego świata. Nieco mniej wybredni miłośnicy mody odnajdą się z kolei w centrum handlowym Les Halles, wybudowanym w całości pod ziemią i stanowiącym jedną ze współczesnych atrakcji Paryża – znajdziemy tu zarówno sklepy popularnych marek odzieżowych, jak i ekskluzywne butiki. Innym sporym centrum handlowym jest położone w okolicach St. Lazare Passage du Havre, a ulicami z gęstą siatką mniejszych i większych sklepów pozostają od lat m.in. Bulwar Haussmanna i słynne Pola Elizejskie. W poszukiwaniu ciekawych pamiątek warto wybrać się na kolorowy Montmartre z tysiącem sklepików i mini-galerii, gdzie za niewielkie pieniądze możemy nabyć wspaniałe rękodzieła; sporo sklepów z pamiątkami odnajdziemy również w Dzielnicy Łacińskiej – tu souveniry nabędziemy zdecydowanie taniej niż w centrum miasta.
Popularne miasta: