Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Maroka

Maroko to kraj położony w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią, Saharą Zachodnią oraz hiszpańskimi enklawami – Ceutą i Melillą. Stolicą państwa jest miasto Rabat położone na zachodzie kraju, nad Atlantykiem. Państwo zamieszkiwane jest przez ponad 35 milionów obywateli, z których niemal 99 procent to muzułmanie. Walutą obowiązującą w Maroko jest dirham marokański. Kraj rządzony jest przez króla wspomaganego przez dwuizbowy parlament.

Maroko to coraz częstszy kierunek wakacyjnych wypraw. Znajduje się blisko Europy (graniczy z Hiszpanią przez Cieśninę Gibraltarską), oferuje sprzyjający klimat, wspaniałą kulturę i obyczaje. To miejsce, w którym luksusowe kurorty pełne zagranicznych turystów graniczą z malowniczymi wioskami, a zabytkowa zabudowa przypomina baśniową krainę.

Podróż do Maroko

Ze względu na położenie Maroka, jedyną wygodną formą transportu jest skorzystanie z samolotu. Z Polski do stolicy, ani innych dużych miast tego afrykańskiego państwa nie kursują bezpośrednie loty. Podróż nie wymaga jednak przesiadek w zupełnie nieznanych nam krajach. Pierwsza część lotu to trasa z Polski do jednej z europejskich stolic, stamtąd bezpośredni lot do Maroka.

Na trasie Warszawa-Casablanca (największe miasto kraju) kursują tacy przewoźnicy jak LOT czy TAP. Podróż wymaga przesiadki w Mediolanie, Amsterdamie lub Frankfurcie. Lot trwa 5-6 godzin (nie licząc czasu oczekiwania na samolot w jednym ze wspomnianych europejskich miast). Cena biletu to zazwyczaj 1200-1500 zł. Warto rezerwować wcześniej, by obniżyć koszt.

Z Warszawy dolecimy także do Fezu (duże miasto na północy Maroka). Na tej trasie kursują przewoźnicy tacy jak LOT lub TAP. W tym przypadku jednak wymagane są aż dwie przesiadki. Pierwsza np. w Genewie lub Amsterdamie, druga już w Maroku, na lotnisku w Casablance. Cena takiego lotu to 1500-2000 zł, a czas trwania to mniej więcej 6-7 godzin (nie licząc czasu oczekiwania na lotniskach).

Popularnym kierunkiem jest także Marrakesz, do którego z Warszawy dolecimy z tymi samymi przewoźnikami – LOT czy TAP. Cena biletu na tej trasie to 1200-1500 zł, a czas trwania podróży to 5-6 godzin. Nie licząc oczekiwania związanego z przesiadką np. w Lizbonie lub Zurychu.

Teoretycznie do Maroko możemy dojechać własnym samochodem, jednak będzie to podróż długa i męcząca. Wymaga pokonania niemal 4000 km (trasa Warszawa-Rabat), przejechania przez Niemcy, Francję i Hiszpanię, a później skorzystanie z promu na trasie Hiszpania-Maroko. Pomijając komfort, to także rozwiązanie dość drogie. Za samo paliwo zapłacimy do 2000 zł. Do budżetu podróży trzeba także doliczyć koszty związane z przejazdem autostradami kolejnych europejskich państw oraz prom. Rozwiązanie tylko dla doświadczonych podróżników i kierowców, którzy lubią spędzać dużo czasu za kierownicą.

Wybierając się do Maroka nie potrzebujemy wizy. Przy pobycie do 90 dni wystarczającym dokumentem jest paszport. Z każdego lotniska kursują autobusy do centralnych części miasta. Stamtąd bez problemu powinniśmy znaleźć połączenie autobusowe z interesującą nas częścią kraju. Funkcjonują także wypożyczalnie samochodów, ale średnio za tydzień trzeba zapłacić równowartość nawet 600-1000 zł. Po miastach poruszają się także prywatne busy, które wyruszają w trasę zazwyczaj po wypełnieniu pojazdu pasażerami. Przejazd do 10 km to zazwyczaj koszt 2-4 zł.

Co warto zobaczyć?

Maroko to kraj z bardzo bogatą ofertą turystyczną. Goście najczęściej wybierają miejscowości na wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Powstały tam nowoczesne kompleksy turystyczne z hotelami, basenami, prywatnymi plażami i wieloma innymi atrakcjami (np. Asfi, Asila czy Al-Muhammadija).

Warta odwiedzenia jest stolica kraju, czyli miasto Rabat. Można tu podziwiać zabytkowe centrum kontrastujące z nowoczesnym budownictwem ostatnich lat. Sporo tu zabytków, galerii sztuki, muzeów i przytulnych lokali, w których zapoznać można się nie tylko z marokańską kuchnią, ale i obyczajami, stylem życia. Z kolei Casablanca to przede wszystkim nowoczesna metropolia, ale w której nie brakuje atrakcji dla turystów. Najczęściej uczęszczane miejsca to Plac Mohammeda V i bulwar Muhammad al-Hansali, gdzie można się zaopatrzyć w tradycyjne pamiątki i dzieła sztuki ludowej.

Ciekawym kierunkiem jest również miasto portowe Tangar przy Cieśninie Gibraltarskiej lub założone wiele wieków temu miasta Fez, Marrakesz czy Meknes, które w swojej historii były siedzibami królów i w związku z tym mają do zaoferowania wiele architektonicznych i historycznych atrakcji.

Wyznaczanie trasy