Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Maroko – kultura i religia

Kultura
Bogata historia Maroka sprawiła, że występuje tutaj różnorodność tradycji i obyczajów, a struktura społeczna jest dość złożona. Ten piękny arabski kraj jest związany ze światem muzułmańskim, ale z drugiej strony cały czas podkreśla swoją odrębność od wpływów zewnętrznych. Maroko jest krajem dość liberalnym, ale wszędzie widać elementy kultury islamskiej – w ubiorze, architekturze i zachowaniu. 
 
Marokańczycy są sympatyczni i gościnni, ale łatwo urazić ich niestosownym strojem bądź zachowaniem. Podczas zwiedzania meczetów oraz innych obiektów sakralnych, należy zakryć większość ciała. Nie powinno się spożywać alkoholu w miejscach publicznych oraz wylewnie okazywać uczuć. Tutejsi mieszkańcy często zaczepiają turystów, ale nie należy się denerwować ich zachowaniem, ponieważ jest ono uwarunkowane kulturowo. 
 
Dla mieszkańców Maroka bardzo ważne są muzyka i taniec. Podczas świąt, uroczystości oraz spotkań rodzinnych Marokańczycy tańczą i śpiewają. W muzyce można doszukać się  wpływów arabskich, afrykańskich, zachodnich oraz żydowskich. 
 
Wszystkie ważne sprawy, należy załatwiać od poniedziałku do czwartku. W Maroku, piątki są dniami modlitwy, natomiast soboty i niedziele są dniami wolnymi od pracy. 
 
Religia
Dominującą religią w Maroku jest islam (99,6%). Około 0,2% społeczeństwa to chrześcijanie, w tym katolicy (0,13%), protestanci (0,05%) i prawosławni (0,02%). Natomiast pozostali mieszkańcy (0,1%) deklarują przynależność do innych religii. 
Popularne miasta: