Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Maroko – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Maroko od 1997 roku jest podzielone na 16 regionów. Są to: Asz-Szawija-Wardigha, Dukkala-Abda, Fez-Bulman, Al-Gharb-Szararda-Bani Ahsin, Wielka Casablanca, Kulimin-Asmara, Al-Ujun-Budżdur-Sakija al-Hamra, Marrakesz-Tansift-Al-Hauz, Meknes-Tafilalt, Region Wschodni, Wadi az-Zahab-Al-Kuwira, Rabat-Sala-Zammur-Zair, Sus-Masa-Dara, Tadila-Azilal, Tangier-Tetuan i Taza-Husajma-Taunat. Wymienione regiony dzielą się na 45 prowincji (cztery z nich znajdują się w zachodniej części Sahary). Prowincjami zarządzają gubernatorzy, a głową miasta jest pasza.
 
Regiony turystyczne
Maroko jest podzielone na 7 regionów turystycznych. Regiony Wysokiego Atlasu, Średniego Atlasu i Antyatlasu są krainami górskimi, Śródziemnomorskie Maroko, Północne i Południowe wybrzeże Atlantyku uznaje się za regiony nadmorskie, a Sahara jest regionem pustynnym. Bardzo fascynującą informacją jest to, że zaledwie w ciągu 7 dni można opalać się w Agadirze, odpocząć w Marrakeszu, oglądać zachód słońca nad Atlasem Wysokim, spacerować po górach, poznać kulturę Berberów, stanąć na najwyższym szczycie Afryki Północnej i spędzić noc na pustyni w towarzystwie Touaregów i wielbłądów. 
 
Najważniejszym krainą turystyczną Maroka jest region Wysokiego Atlasu, którego położenie sprawia, że jest on doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych regionów. Ponadto, turyści chętnie odwiedzają region Południowego Wybrzeża Atlantyckiego, gdzie zażywają kąpieli słonecznych na pięknych plażach i region Sahary. 
 
Zabytki
Będąc w Maroko koniecznie należy udać się do stolicy kraju – Rabatu. To wyjątkowe miasto ma bogatą historię i zachwyca arabską architekturą.  Znajduje się w nim wiele meczetów, ale zdecydowanie najpopularniejszą budowlą sakralną Rabatu jest Wieża Hasana, będąca pozostałością niedokończonego meczetu Jakuba al-Mansura. Ponadto, w mieście można podziwiać m.in. Bramę Wiatrów oraz pozostałości osiedla z czasów rzymskich się w nekropolii Szella. Kolejną miejscowością wartą uwagi jest położony na południu kraju Marrakesz. Uznaje się, że jest on głównym ośrodkiem handlu międzynarodowego w Maroku. 
Na tutejszym bazarze można kupić piękną biżuterię oraz tkaniny. W Marrakeszu koniecznie należy zwiedzić plac Dżemaa El-Fna ze średniowiecznym meczetem Kutubijja i muzeum Dar Si Said, z licznymi arabskimi przedmiotami codziennego użytku wykorzystywanymi na przestrzeni wieków. Natomiast nocą, warto wybrać się do francuskiej dzielnicy Gueliz, pełnej pubów, kawiarń oraz restauracji. 
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Miłośnicy plażowania powinni zatrzymać się w Agadir, ponieważ jest to najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w Maroku. Znajdują się tutaj piękne, piaszczyste plaże, pola golfowe, kluby jeździeckie oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego i wodnego. Kolejnym miejscem, które należy odwiedzić będąc w Maroku jest miasto wiatrów, czyli Essaouria. Uważa się, że jest ono rajem dla windsurferów i pasjonatów sztuki rzemieślniczej. W Essaourii mieszka wielu mistrzów, którzy trudnią się snycerstwem, zwłaszcza w drewnie cedrowym i hebanowym. Tutejsza stara medina w ciągu dnia jest niewielkim sukiem, a w godzinach wieczornych zamienia się w targowisko z opowieści Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Innymi ciekawymi miejscami, które zasługują na uwagę w Maroku są: Tanger położony nad Cieśniną Gibraltarską, Fez, Meknes, Taroudant, Tazzarine, pustynny Erg Chebbi, Wodospady Ouzoud  i słynna filmowa Casablanca.
Popularne miasta: