Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Maroku

Położenie
Maroko leży w północno-zachodniej Afryce, pomiędzy Morzem Śródziemnym, Oceanem Atlantyckim i piaskami Sahary. Graniczy z Algierią, Saharą Zachodnią i hiszpańskimi eksklawami w Afryce - Ceutą i Melillą. Kraj zamieszkuje ponad 33 mln osób, z czego 75% stanowią Arabowie, a pozostałe 25% Berberowie. Powierzchnia Maroka wynosi 446550 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Maroko jest najbardziej górzystym państwem północno-zachodniej Afryki. Od wybrzeża atlantyckiego, przez cały kraj ciągnie się pasmo Atlasu. Tereny nizinne znajdują się w wąskim pasie nadmorskim i w dolinie rzeki Subu. Część wschodnią Maroka zajmuje Wyżyna Szottów, która jest śródgórską równiną o wysokości 750-1000 m n.p.m. To właśnie od niej odchodzi Atlas Wysoki. Najwyższym szczytem górskim w kraju jest Dżabal Tubkal (4165 m n.p.m.). Najbardziej na północ wysuniętym pasmem górskim są młode góry Ar-Rif, których najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Tidighin (2456 m n.p.m.). Oprócz gór w Maroku znajduje się wiele słonych jezior i równin. 
 
Podstawowe informacje
W Maroku panuje monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król Muhammad VI, a szefem rządu premier Abdelilah Benkirane. Językami urzędowymi są języki arabski i berberski. Jednak bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim czy francuskim. Obowiązującą walutą jest dirham marokański (MAD). Państwo jest podzielone na 16 regionów. Stolicą Maroka jest Rabat. Do największych tutejszych miast zalicza się: Casablancę, Fez, Salę, Marrakesz, Tanger i Rabat. 
 
Dojazd
Miedzy Marokiem, a Polską nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Decydując się na lot, należy liczyć się z przesiadką w jednym europejskich miast, tj. Londyn, Madryt, Barcelona, Rzym czy Mediolan. Tanimi liniami latającymi do Maroka są: Raynair, EasyJet, Vueling i AirArabia. Najlepsze promocje lotnicze do Maroka oferuje linia Ryanair, ponieważ nie korzysta  z głównych lotnisk międzynarodowych. Jeśli trafimy na korzystną ofertę, to za bilet w obie strony z Wrocławia lub Warszawy do Marrakesz zapłacimy ok. 200 złotych. Czas przelotu wynosi ok. 5 godzin. 
 
Turystyka
W Maroku krzyżują się tradycje berberyjskie, arabskie i andaluzyjskie. Dzięki nim kraj kusi egzotyką, kolorami i zachwyci poszukiwaczy mocnych wrażeń. Ośnieżone szczyty Atlasu, pustynne oazy, piękne plaże, berberyjskie wioski i niespotykane smaki pozostaną w pamięci każdego turysty na długo. W Maroku znajdują się zabytkowe medyny. Najsłynniejszymi z nich są te usytuowane w Marrakeszu, Fez i Meknes. Kolejnymi miejscami wartymi uwagi są m.in. Rabat (stolica Maroka), Casablanca, Tanger, pustynny Erg Chebbi czy Wodospady Ouzoud. Natomiast na miłośników kąpieli słonecznych czeka miasteczko Agadir, w którym znajdują się najpiękniejsze plaże w kraju.  
Popularne miasta: