Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Maroko – zdrowie i szczepienia

Przy wyjeździe do Maroka szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Jednak lekarze zalecają żeby zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Odmienne pożywienie, bakterie i zwyczaje higieniczne mogą spowodować różne choroby układu trawiennego, w tym dur brzuszny, pojawienie się pasożytów w przewodzie pokarmowym czy amebozę. Dlatego należy pamiętać, że należy pić wyłącznie wodę butelkowaną, a warzywa i owoce dokładnie umyć przed spożyciem. 
 
Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w leki chroniące przed dolegliwościami żołądkowymi. 
Nie powinno się spożywać posiłków w knajpach o niskim standardzie oraz dotykać bezdomnych zwierząt, ponieważ występują tam okresowo przypadki wścieklizny. Gdy dojdzie do pogryzienia lub zadrapania należy niezwłocznie udać się do szpitala i poddać się bezpłatnemu  szczepieniu. 
 
W ciepłych krajach bardzo często dochodzi do oparzeń słonecznych i zdarzają się również przypadki zapalenia opon mózgowych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas urlopu, należy zakupić kremy z bardzo mocnym filtrem ochronnym (nawet 50 lub 60), nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
 
Opieka zdrowotna w Maroku jest dobrze rozwinięta. Za wizytę lekarską w dzień zapłacimy od 10 do 20 euro, a w nocy lub w weekend  30 euro. Natomiast dobowy pobyt w szpitalu kosztuje ok. 60 EUR (cena nie obejmuje kosztów leczenia). 
Popularne miasta: