Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia marokańska

Smak przewodni, daniom marokańskim nadały składniki kuchni Berberów, Arabów oraz wszystkich krajów położonych w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Głównymi produktami wykorzystywanymi do przygotowania potraw są: oliwki, cytrusy, owoce morze i ryby, bakłażany, pomidory i oliwa z oliwek. Nie można pominąć również aromatycznych przypraw i ziół, tj. imbir, czosnek, oregano, cynamon, kmin, kolendra, szafran, kardamon, mięta czy papryka. W daniach głównych najczęściej wykorzystuje się mięso drobiowe, wołowinę, jagnięcinę oraz wspomniane wyżej ryby. Zazwyczaj serwuje się je z kaszą kuskus, warzywami i gęstym sosem. 
 
Śniadania
Mieszkańcy Maroka uważają, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Najlepiej składające się ze słodkich wypieków. Dlatego najczęściej z rana spożywają naleśniki z marmoladą i miodem lub pączki.  
 
Obiady
Najpopularniejszym daniem marokańskim jest tadżin, czyli duszona jagnięcina lub mięso drobiowe w asyście warzyw. Bardzo ważnym elementem obiadu są również zupy np. harira, która jest zrobiona z soczewicy, ciecierzycy, baraniny, grochu, bobu oraz pomidorów. Wspaniałym dodatkiem, wykorzystywanym do wielu dań są kiszone cytryny. 
 
Desery i napoje
Marokańczycy uwielbiają desery. Najchętniej pieką ciasta z bakaliami. Inną słodką przekąską jest kaab el ghza (rogi gazeli), czyli malutkie rurki nadziewane pastą z migdałów, posypane z wierzchu cukrem. Natomiast z napojów najpopularniejszym drinkiem jest atai, zrobiony z zielonej herbaty z miętą, z dodatkiem dużej ilości cukru. 
Popularne miasta: