Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Maroku

Maroko to jeden z najciekawszych krajów na świecie pod względem przepisów ruchu drogowego i ich przestrzegania. Funkcjonuje tam kodeks drogowy, ale jedynie w teorii. Praktyka wygląda zupełnie inaczej – przepisy łamane są przez każdego, zawsze i wszędzie.

Brak zapiętych pasów, niewłączone światła po zmroku, rozmowa przez telefon w czasie jazdy, wymuszenie pierwszeństwa – to wszystko wykroczenia, ale prawdopodobnie nikt jeszcze nie został za nie ukarany. Chociaż porządku na drogach pilnuje policja i żandarmeria, funkcjonariusze ograniczają się do kierowania ruchem na najbardziej zatłoczonych odcinkach i kontrolowania prędkości.

Szybkość to jedyne zagadnienie, które każdy kierowca podróżujący marokańskimi drogami powinien wziąć sobie do serca. Na zdecydowanej większości tras obowiązuje ograniczenie do 40 km/h (obszar zabudowany). Na płatnych autostradach może to być już 120 km/h.

Policja i żandarmeria bardzo pilnuje, by kierowcy nie jeździli zbyt szybko. Na drogach można spotkać wiele fotoradarów, a dodatkowo funkcjonariusze przeprowadzają częste kontrole. Mandat, jaki można otrzymać za to wykroczenie, nie powinien przekroczyć równowartości kilkuset złotych. W Maroku istnieje coś na kształt taryfikatora mandatów, ale w rzeczywistości wysokość kary zależy od funkcjonariusza.

Można więc powiedzieć, że na marokańskich drogach trzeba dopasować się do większości, bo sama znajomość przepisów na nic się w tym przypadku nie zda.

Popularne miasta: