Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port Lotniczy Londyn Heathrow (LHR)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Londyn-Heathrow to największe lotnisko w Wielkiej Brytanii i całej Europie, zajmuje także trzecie miejsce na świecie pod względem liczby pasażerów. Każdego roku odprawia ich niemal 70 milionów. Położone jest 24 kilometry na zachód od centrum Londynu. Składa się z 5 terminali, obsługuje 90 linii lotniczych, które kursują regularnie do 90 krajów świata.

Terminale

Lotnisko Londyn-Heathrow to aż 5 terminali, więc przed odlotem warto dokładnie sprawdzić, na który należy się udać. Obsługa zaleca odprawę nawet 3 godziny przed dłuższym lotem, 2 godziny przed podróżą do innego europejskiego kraju i 1,5 godziny przed podróżą wewnątrz Wielkiej Brytanii i do Irlandii. Pasażerowie przylatujący na Heathrow powinni wiedzieć, że do kontroli paszportowej obowiązuje osobna kolejka dla obywateli Unii Europejskiej. W przypadku kontroli celnej obywatele UE powinni kierować się do niebieskiego wyjścia. Cała procedura trwa ok. 40 minut.

Terminal 1 obsługuje głównie loty do innych krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych. Korzystają z niego takie linie lotnicze jak BMI British Midland, British Airways, United Airlines oraz LOT oferujący podróż do Warszawy.

Terminal 2 przeznaczony jest przede wszystkim dla połączeń Europejskich. Obecne są tu takie linie lotnicze jak Alitalia, Austrian Airlines, Croatia Airlines czy Lufthansa.

Terminal 3 obsługuje głównie loty do krajów Azji i Afryki. Korzystają z niego takie linie jak Air China, Air India, EgyptAir, Qatar Airlines czy Ethiopian Airlines.

Terminal 4 przeznaczony jest dla linii lotniczych oferujących połączenia ze Stanami Zjednoczonymi, Ameryką Południową i Azją. Kursują stąd linie British Airways, KLM, Tam Linhas Aereas czy Delta Airlines.

Terminal 5 obsługuje wyłącznie połączenia British Airways, w tym loty do Warszawy.

We wszystkich terminalach znaleźć można punkty gastronomiczne, usługowe i sklepy (w tym wolnocłowe). Do dyspozycji pasażerów są także toalety (w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), pokoje dla rodziców z dziećmi, oddziały poczty, aparaty telefoniczne, dostęp do internetu, kantory, bankomaty itp.

Parking

Podróżni mogą korzystać z dwóch typów parkingów. Na krótkoterminowym postój do 30 minut kosztuje 3 funty, 1 godzina – 5 funtów, 2 godziny – 10 funtów, a jedna doba – 50 funtów. Parking długoterminowy oferuje postój dobowy za 22 funty. Każde kolejne 24 godziny to koszt 17 funtów.

Transport na lotnisko

Lotnisko Londyn-Heathrow znajduje się w pobliżu autostrady M25 (połączonej z innymi ważnymi drogami prowadzącymi do pozostałych części kraju) oraz autostrady M4 (prowadzącej z Londynu, zachodniej części Anglii i południowej części Walii). Podróż z centrum Londynu trwa ok. godziny, choć przy niesprzyjających warunkach może to być nawet dwa razy dłużej.

Do portu lotniczego kursuje pociąg Heathrow Express. Zatrzymuje się na stacji Paddington w centrum miasta. Podróż trwa ok. 15 minut. Możliwe jest także skorzystanie z pociągu Heathrow Connect – w tym przypadku bilet jest nieco tańszy, a przejazd trwa 25 minut. Lotnisko połączone jest z centrum miasta za pomocą linii metra Piccadilly Line. Oznaczona jest kolorem ciemnoniebieskim. Średni czas przejazdu to 40-50 minut.

Z Londynu kursują również przez całą dobę stałe linie autobusowe. Zazwyczaj pokonują trasę w ok. 1 godzinę, choć w godzinach szczytu może być to nawet dwukrotnie więcej. Przejazd taksówką z centrum miasta trwa ok. 1 godziny i kosztuje 40-70 funtów.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska