Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Londyn-Gatwick (LGW)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Londyn-Gatwick to drugie największe międzynarodowe lotnisko Londynu. Znajduje się ok. 40 km na południe od centrum miasta i taką samą odległość na północ od Brighton. Każdego roku obsługuje ponad 30 milionów podróżnych.

Korzystają z niego takie linie lotnicze jak British Airways, easyJet, First Choice Airways, Thomsonfly, XL Airways, Thomas Cook Airlines czy Monarch Airlines. W sumie to ponad 200 kierunków (w tym wiele sezonowych). Lotnisko składa się z dwóch terminali

Terminal Północny

Terminal składa się z czterech poziomów. Na każdym z nich znajdziemy m.in. kantor, pocztę, toalety (dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych), pokój dla rodziców z małymi dziećmi, lokale gastronomiczne (najwięcej na poziomie 1 i na najwyższym piętrze, które niemal w całości stanowi strefę gastronomiczną). Na parterze znajduje się również palarnia, w wielu miejscach możliwy jest dostęp do internetu i bankomatów. Strefa przylotów znajduje się na parterze, a odlotów – na drugim piętrze.

Terminal Południowy

W tym przypadku do dyspozycji podróżnych jest pięć poziomów. Na każdym z nich możliwe jest skorzystanie z toalet (przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych), kantorów, poczty, automatów telefonicznych czy pokojów dla rodziców z małymi dziećmi. Palarnie znajdują się na 2 i 3 poziomie, kaplica na piętrze 2, a łazienka z prysznicami – na piętrze 3. Najwięcej lokali gastronomicznych mieści się na najwyższym poziomie. Po odprawie możliwe są zakupy w sklepach wolnocłowych.

Parkingi

Do dyspozycji podróżnych są parkingi krótko- i długoterminowe. Na pierwszym z nich za pierwszych 15 minut postoju trzeba zapłacić 2 funty, do 1 godziny – 7,5 funta, a za dobę – 44 funty. Ceny dotyczą parkingu premium, znajdującego się bliżej terminalu. Na bardziej oddalonym stawki są nieco niższe. Z kolei na parkingu długoterminowym pierwsza godzina jest bezpłatna, druga i trzecia kosztują 10 funtów, a każda kolejna pełna doba – 13 funtów.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego Londyn-Gatwick dotrzeć można samochodem. Lotnisko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrad M23 i A23, które łączą się z autostradową obwodnicą Londynu – M25. Trasa jest dobrze oznakowana, choć może zająć nawet godzinę.

Bardzo dogodne połączenie oferuje kolej. Ze stacji Victoria Station (w City of Westminster, w centrum miasta) kursują pociągi Gatwick Express. Bilet normalny kosztuje ok. 15 funtów, a podróż trwa średnio pół godziny.

Nieco więcej czasu trzeba zarezerwować na podróż autobusem. Na lotnisko kursują 3 linie komunikacji miejskiej oraz specjalny autobus easyBus. Startuje z Earls Counr/West Brompton w centrum miasta, kursuje co 15 minut, a bilet kosztuje kilka funtów. Przejazd może potrwać nawet godzinę.

Podróż taksówką z centrum miasta to koszt nawet ponad 70 funtów. Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przewozu osób minicab. W tym przypadku cena spada do ok. 50 funtów.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska